Studenci z Uniwersytetu Warszawskiego wicemistrzami świata. Młodzi Polacy zajęli drugie miejsce w 36-ych Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. W turnieju w Warszawie zwyciężyli zawodnicy z Petersburga. W finale mistrzostw rywalizowało aż 112 drużyn z całego globu.

Zawodnicy zwycięskiej drużyny z Narodowego Uniwersytetu Badawczego Technologii Informacyjnych, Mechaniki i Optyki rozwiązali dziewięć zadań najszybciej z ponad 100 drużyn biorących udział w konkursie.

Kluczem do wygrania tak ważnych zawodów jest trening. Trzeba dużo ćwiczyć, czytać książki, słuchać nauczycieli- powiedział dziennikarzom jeden z członków zwycięskiej drużyny Niyaz Nigmatullin. Pytany, co teraz będą robili zwycięzcy, odparł: Po pierwsze chcemy skończyć studia, potem rozważymy ewentualne propozycje pracy.

Polacy o włos słabsi od Rosjan

Z polskich drużyn najlepiej zaprezentowała się drużyna "Warsaw Eagles 2012" złożona ze studentów Uniwersytetu Warszawskiego. Zawodnicy zdobyli złoty medal rozwiązując - podobnie jak Rosjanie - dziewięć zadań; zajęło im to jednak więcej czasu niż zwycięzcom. W drużynie UW znaleźli się: Tomasz Kulczyński, Jakub Pachocki i Wojciech Śmietanka. Ich opiekunem był prof. Jan Madey.

Grzeczność gospodarzy nakazywała, by nie zająć tego pierwszego miejsca, tylko przekazać je organizatorom przyszłorocznych finałów, licząc, że oni będą równie gościnni, jak my w tym roku- żartował w rozmowie z dziennikarzami po zakończeniu zawodów prof. Madey. Podkreślił jednak, że drugie miejsce w konkursie to duży sukces.

Tylko dwie drużyny zrobiły dziewięć zadań. Jedyna drużyna, która próbowała zrobić zadanie dziesiąte, to właśnie byliśmy my. Nikt poza nami nie zrobił w dodatku zadania "A" - powiedział opiekun drużyny UW. W pewnym momencie mieliśmy zapaść, która spowodowała, że ja sam o mało nie miałem zapaści. Kiedy po trzech zadaniach wyglądało, że idziemy jak burza, nagle nastąpiło zacięcie (...), a potem był moment, kiedy spadaliśmy aż do 13. miejsca. Sami zawodnicy warszawskiej drużyny żałowali, że nie udało się wygrać zawodów. Jednak z konkursu jesteśmy zadowoleni. To jest bardzo mocna drużyna (zwycięzcy z Petersburga). Rywalizowaliśmy z nią cały rok, raz my wygrywaliśmy, raz oni - powiedział członek zespołu z UW Jakub Pachocki.

Rywalizowały drużyny z całego świata

Złote medale zdobyli również studenci z Moskiewskiego Instytutu Fizyki i Technologii (Rosja) oraz Shanghai Jiao Tong University (Chiny).

Cztery srebrne medale trafiły do: Białoruskiego Uniwersytetu Państwowego; Sun-Yat-sen University (Chiny); Uniwersytetu Harvarda (USA) oraz Uniwersytetu Chińskiego w Hongkongu.

Medale brązowe wywalczyli informatycy z Uniwersytetu Waterloo (Kanada); Uniwersytetu Moskiewskiego (Rosja); Uniwersytetu Tokio (Japonia) oraz Białoruskiego Państwowego Uniwersytetu Informatyki i Radioelektroniki.

W zawodach wzięło udział 112 trzyosobowych drużyn z 85 krajów świata. Uczestnicy mieli do rozwiązania 12 zadań programistycznych.