Naukowcy z Uniwersytetu Oregonu ogłosili, że udało im się po raz pierwszy na świecie doprowadzić do przyjścia na świat małp, których ciała składają się z komórek pochodzących z różnych organizmów. Na łamach najnowszego numeru czasopisma "Cell" opisują procedurę, która doprowadziła do powstania tych chimer. Trzy małpki na razie wyglądają normalnie. Mają posłużyć do badań naukowych.

Badacze z Oregon National Primate Research Center ujawnili, że urodzone właśnie rezusy Roku, Hex i Chimero noszą w sobie mieszankę komórek wyposażonych w różne materiały genetyczne.

Zwierzęta przyszły na świat po tym, jak w probówce zostały zlepione z komórek różnych embrionów i wszczepione do organizmu matki zastępczej. Kluczowe znaczenie miało wykorzystanie komórek macierzystych na odpowiednio wczesnym etapie rozwoju, kiedy mogły jeszcze przemienić się w dowolne tkanki, albo nawet cały organizm.

Wykorzystane komórki nie mieszały się, były jednak w stanie wykształcić - jak się wydaje - prawidłowe tkanki organizmu. Rezusy, które przyszły na świat, wyglądają na razie całkiem normalnie.

Zdaniem naukowców z Oregon Health & Science University badania takich zwierząt są koniecznym etapem prac zmierzających do wykorzystania embrionalnych komórek macierzystych do leczenia ludzi. Zastrzegają, że nie ma potrzeby, ani planów, by tworzyć ludzkie chimery. Zobaczymy...

Roku and Hex from OHSU News on Vimeo.

Cell Manipulation from OHSU News on Vimeo.