Zegar biologiczny tyka nie tylko u kobiet. Mężczyźni, choć dłużej zdolni do posiadania potomstwa, nie powinni ojcostwa odkładać na zbyt późny wiek. Późne ojcostwo może być bowiem przyczyną wad genetycznych u potomstwa.

Zobacz również:

Badania pokazują, że niektóre zaburzenia psychiczne dzieci spowodowane są późnym wiekiem ojca w trakcie poczęcia. Naukowcy z Islandii dotarli do licznych mutacji genetycznych, które przechodzą na dzieci po ojcach i ich liczba jednoznacznie wiąże się z wiekiem mężczyzny w chwili poczęcia.

Doktor Kari Stefansson, który przewodniczył badaniom, przekonuje, że wiek mężczyzn ma znacznie większy wpływ na zdrowie dzieci niż wiek kobiet. W społeczeństwie panuje przekonanie, że to wiek matki jest kluczowy. Wszystko wskazuje na to, że zaburzenia takie jak schizofrenia czy autyzm są jednak ściśle uzależnione od wieku ojca - podkreśla uczony.

Skomplikowana męska natura

Zespół dr Stefanssona przebadał łącznie ponad siedemdziesięcioro rodziców i ich dzieci. Zbadano genomy osób cierpiących z powodu autyzmu lub schizofrenii i porównano z kodem genetycznym rodziców, którzy byli zdrowi. Badania wykazały bezpośredni związek pomiędzy liczbą mutacji lub niewielkimi modyfikacjami DNA a wiekiem ojca w chwili poczęcia. Wyniki wskazują, że przeciętny 20-letni mężczyzna posiada około 25 mutacji, podczas gdy 40-letni ojciec ma ich już 65.

Badania udowadniają, że odkładanie przez mężczyzn ojcostwa zwiększa ryzyko przekazania mutacji w tempie mniej więcej dwóch w ciągu roku. Te wyniki po raz pierwszy jednoznacznie potwierdzają hipotezę wysuniętą w przypadku hemofilii już w latach 30. minionego stulecia.

Przyczyną większego występowania genetycznych mutacji u mężczyzn niż u kobiet jest fakt, iż kobiety rodzą się ze wszystkimi komórkami jajowymi natomiast panowie produkują nowe plemniki w ciągu całego dorosłego życia.

Zdaniem profesora Alexey Kondrashov z Uniwersytetu w Michigan, jeśli kolejne badania potwierdzą negatywny wpływ wieku ojca na zdrowie dzieci, idealnym rozwiązaniem będzie zamrażanie przez młodych mężczyzn nasienia, aby mogli je wykorzystać w dogodnym dla siebie momencie.

BBC