W życiu znacznie chętniej wierzymy plotkom, niż faktom. Potwierdzenie tego można znaleźć w pracy niemieckich naukowców. Okazuje się, że wierzymy w coś, co usłyszymy, nawet jeśli fakty temu przeczą. Plotka ma więc większą siłę niż prawda.

Badania pokazują, że jesteśmy skłonni opierać na plotkach nasze decyzje nawet w ważnych sprawach, czyli kierować się raczej osądem innych, niż naszą własną oceną sytuacji.

By się o tym przekonać, w Instytucie Maxa Plancka przeprowadzono eksperyment z udziałem grupy studentów. Gra polegała na tym, że przekazywano sobie nawzajem pewne sumy pieniędzy. W trakcie gry, docierały do uczestników "plotki" na temat innych uczestników. Okazało się, że dawali oni mniej pieniędzy tym, o których plotkowano, że są skąpi. Potem pokazano im rzeczywisty wykaz darowizn i okazało się, że plotki nie były prawdziwe. I co? Mimo oczywistych faktów, grający dalej wierzyli plotkom.

To prawdopodobnie mechanizm, który pojawił się na drodze ewolucji i ma zwiększyć nasze szanse przetrwania w grupie. Jeśli wierzymy opiniom innych na tematy, o których bliżej nic nie wiemy, zwiększamy liczbę informacji która do nas dociera. Problem w tym dlaczego ignorujemy prawdę.