O 7:30 polskiego czasu dwóch astronautów z załogi amerykańskiego promu kosmicznego Columbia rozpoczęło pierwszy z serii pięciu spacerów w przestworzach. Astronauci będą naprawiali i odnawiali teleskop kosmiczny Hubble'a.

Celem dzisiejszego spaceru jest wymiana jednego z dwóch paneli słonecznych, które zaopatrywały teleskop w energię elektryczna. Oba panele zostały zwinięte już wczoraj, po tym jak teleskop został podłączony do układu zasilania Columbii.

Stary panel zostanie odłączony, przeniesiony do ładowni promu. Później na teleskopie zastanie zainstalowany nowy panel. Praca nowej baterii zostanie sprawdzona przez centrum kierowania misji Hubbla. Jeżeli wszystko będzie działało tak jak powinno, to jutro zostanie wymieniony drugi panel.

Teleskop Hubble'a umieszczono na orbicie w 1990 roku. Jest to reflektor(optyczny teleskop zwierciadłowy) z głównym zwierciadłem o średnicy 2,4 m. Obserwacje przez ten teleskop, wolne od zakłóceń atmosferycznych, znacznie poszerzyły naszą wiedzę nie tylko o odległym Wszechświecie, ale także Układzie Słonecznym. Teleskop Hubble'a daje lepsze obrazy Marsa niż jakiekolwiek lunety ziemskie Hubble dotychczas przesłał na ziemię setki wspaniałych zdjęć. Od czasu gdy przebywa w kosmosie, przyniósł ogromne naukowe korzyści.

09:10