W ciągu roku Mont Blanc – najwyższy alpejski szczyt – stracił prawie pół metra wysokości. Obecnie mierzy 4810 metrów i 6 centymetrów.

Najnowsze pomiary wysokości Mont Blanc przeprowadzono na zamówienie francuskiego Narodowego Instytutu Geografii. Ustalono, że powodem obniżania się szczytu jest prawdopodobnie topnienie powłoki lodowej. W ciągu 150 lat jej rozmiar zmalał na Mont Blanc o prawie jedną trzecią. Zmiany te powodują jednocześnie, że oblodzony wierzchołek góry przesunął się w ciągu ostatnich kilkunastu lat o ponad 30 metrów na wschód.

Już dwa lata temu eksperci z francuskiego Państwowego Instytutu Poszukiwań Naukowych podnieśli alarm, że topnienie warstwy wiecznej zmarzliny na Mont Blanc wpływa na coraz częstsze osuwanie się warstw granitu. W konsekwencji tego procesu, szczyt staje się coraz bardziej niestabilny.

Zwały granitu odpadają od niego kilkadziesiąt razy w ciągu roku. Przykładowo, objętość fragmentów, które osunęły się w ciągu trzech dni we wrześniu 2011 roku, to aż 12 tysięcy metrów sześciennych.

Badacze ostrzegają, że Mont Blanc jest coraz groźniejszy dla narciarzy i alpinistów. Turystom zagrażają bowiem nie tylko lawiny śnieżne, ale też kamienne.