Pojawiła się być może nowa nadzieja dla chorych na AIDS. Francuscy specjaliści pracują nad nową substancją, która w przeciwieństwie do istniejących leków nie tylko zatrzymuje rozwój tej choroby w organizmie, ale ma umożliwić całkowite wyleczenie chorych.

Po siedmiu latach badań specjaliści z Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych odkryli substancje o nazwie TDS, która ma umożliwić w przyszłości całkowite zwalczenie wirusa HIV w chorym organizmie. Jednakże dyrektor instytutu biologii strukturalnej i mikrobiologii Państwowego Centrum Poszukiwań Naukowych w Marsylii, który jest koordynatorem tych rewolucyjnych badań przyznaje, że skuteczność substancji TDS nie jest na razie wystarczająca. Trzeba będzie jeszcze pracować nad jej udoskonaleniem zanim przeprowadzone zostaną testy na ludzkim organizmie. Według niego trzeba będzie niestety poczekać prawdopodobnie od 5 do 10 lat zanim nowy lek pojawi się na rynku.

Według danych ONZ na świecie żyje ponad trzydzieści sześć milionów ludzi chorych na AIDS lub zarażonych wirusem HIV. W ciągu dwudziestu lat, czyli od wybuchu epidemii, na AIDS zmarło prawie dwadzieścia dwa miliony ludzi. Aż trzy miliony tylko w ubiegłym roku.

08:20