Przejmujący ziąb daje się we znaki nawet mieszkańcom krajów basenu Morza Śródziemnego: Włochom, Francuzom i Hiszpanom. Śnieżny chaos panuje w Austrii, tym razem zima zaatakowała najmocniej Wiedeń i cały wschód tego kraju. Bardzo zimno jest w Rosji.

W Wiedniu śnieg pada od trzech dni i już tworzą się zaspy. Trudno utrzymać równowagę na chodniku, śliskie są drogi, a opóźnione jest nawet metro. Podobnie jest na całym wschodzie i południu Austrii.

Autostrady są zaśnieżone i oblodzone. Policja zaleca używanie łańcuchów – na wyżej położonych drogach to obowiązek. Jest zimno, nawet do –15 stopni. Według synoptyków, tak będzie w Austrii przez najbliższe trzy, cztery dni.

Austriacy mogą się jednak pocieszać: u nich wcale nie jest najgorzej. W niektórych rejonach Rosji temperatura spadła do poziomu najniższego od 15 lat. W Moskwie jeszcze wczoraj było -37 stopni Celsjusza. Dziś się ociepliło do -10, ale wróciły śnieżyce.

Dziesiątki tysięcy osób w co najmniej 20 miastach muszą sobie radzić bez ogrzewania w domach. W taką pogodę pękają magistrale ciepłownicze i psują się przeciążone linie energetyczne.

foto Archiwum RMF

17:00