Usain Bolt może pobiec znacznie szybciej niż dotychczas. Najnowsze wyniki badań naukowych sugerują, że człowiek jest zdolny do biegu nawet z prędkością ponad 60 kilometrów na godzinę.

Usain Bolt bijąc rekord świata na 100 metrów biegł w Berlinie z predkością około 40 kilometrów na godzinę. Twierdzenie amerykańskich naukowców, że mógłby biec ponad półtora raza szybciej wydaje się zupelnie niedorzeczne, a jednak wyniki ich badań zdają się to potwierdzać. Do tej pory uważano, że podstawowym ograniczeniem prędkości maksymalnej człowieka jest siła z jaką nasze nogi są w stanie odpychac się od podłoża.

Badania na specjalnie skonstruowanej ruchomej bieżni pokazują jednak, że nasze kości i mieśnie są w stanie wytrzymać więcej, niż do tej pory się wydawało. Jeśli tak, ograniczeniem może być tylko prędkość z jaką są w stanie kurczyć się wlókna mięśniowe. Stąd tak kosmiczna prognozowana prędkość. Jeśli tak, może kiedyś będziemy w stanie zrobić sobie w mieście zdjęcie fotoradarem bez użycia samochodu. To dopiero byłby sukces pieszego, któremu naprawdę się spieszy.