Krakowscy okuliści po raz pierwszy wykonali w sobotę zabieg korekcji wad wzroku z wykorzystaniem najnowocześniejszej aparatury na świecie. Dzięki zastosowaniu dwóch laserów o unikatowych parametrach, urządzenie sprawia, że procedury są wyjątkowo krótkie i bezpieczne.

Przygotowanie trwało ponad pół godziny, ale sam zabieg kilka sekund. Jest lepiej, lepiej wiedzę, okulary, które założyłam w ogóle nie pasują, ale troszkę jednak boli - powiedziała tuż po zabiegu pierwsza pacjentka.

Jak podkreśla doktor Ewa Lange, nowoczesny aparat daje także duży komfort pracy wykonującemu zabieg lekarzowi. Ja mam kilkunastoletnie doświadczenie w chirurgii refrakcyjnej więc pewna rutyna jest, natomiast ten laser jest bardzo nowoczesny. To jest pierwszy tego typu laser w Polsce więc przede wszystkim wielka radość, bo świetnie pracuje się na tak dobrej maszynie.

Jak zapowiadają lekarze, laser femtosekundowy, będący jednym elementów uruchomionego w Krakowie urządzenia, będzie można w przyszłości stosować także do przeszczepów rogówki, czy leczenia zaćmy.