Jest szansa na istotny przełom w walce z AIDS. Naukowcy z Kalifornii poinformowali o wyjaśnieniu sposobu działania przeciwciała, które skutecznie zwalcza wirusa HIV. To odkrycie może istotnie przyspieszyć prace nad szczepionką przeciwko AIDS.

Przeciwciało, znane już od dość dawna, wyizolowano kiedyś u pacjenta, który wykazywał rzadką odporność na działanie wirusa HIV. Nie rozumiano jednak dotąd, jak ono działa. Wirus wywołujący AIDS ma bowiem wyjątkowa zdolność maskowania się przy pomocy cząsteczek cukrów wobec przeciwciał wytwarzanych przez ludzki układ immunologiczny.

2G12, odkryte przez Austriaków, jest jedynym przeciwciałem, które wyraźnie nie daje się oszukać. Dzięki pracy naukowców z Kaliforni wiadomo już, dlaczego. Rozpoznaje ono po prostu, że cukry przyłączone do wirusa HIV mają inną strukturę, niż normalnie obecne w naszym organizmie i w ten sposób odkrywa kamuflaż.

Używa do tego specjalnego układu cząsteczek, które teraz właśnie udało się dokładnie zbadać. Zastosowanie go w produkcji szczepionki przeciw HIV da medycynie nadzieję na zdobycie cudownej broni i przechytrzenie wirusa HIV.

05:00