Google stworzył internetowy formularz do zgłaszania wniosków o usunięcie wybranych wyników wyszukiwania. Powołał też zespół doradców, który ma mu pomagać w rozstrzyganiu wniosków. To reakcja na niedawne orzeczenie Trybunału UE ws. prawa do bycia zapomnianym.

By dostosować się do ostatniego orzeczenia unijnego trybunału, stworzyliśmy dostępny dla Europejczyków internetowy formularz do składania próśb o usunięcie rezultatów (wyszukiwania) z naszej wyszukiwarki. Orzeczenie trybunału wymaga od Google'a trudnego rozsądzania w sprawie prawa indywidualnych osób do bycia zapomnianym oraz publicznego prawa do informacji. Tworzymy komitet doradczy, który ma dogłębnie przeanalizować te kwestie. Będziemy też współpracować z urzędami ochrony danych i innymi (organami) w toku wdrażania tego orzeczenia - napisał w oświadczeniu przesłanym rzecznik Google.

13 maja Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że Google musi usuwać z wyników wyszukiwania linki dotyczące osób prywatnych, jeśli zechce tego sam zainteresowany, a informacje go dotyczące są "niepełne, nieistotne lub nieaktualne". 

Zespół doradców pomaga w rozpatrywaniu wniosków

Specjalny portal zawierający formularz do składania wniosków zaczął działać dziś. Mieszkańcy 28 krajów Unii Europejskiej, a także Islandii, Norwegii, Liechtensteinu i Szwajcarii, proszeni są w nim o podanie linku lub linków, które chcą usunąć z listy wyszukiwania. Następnie muszą podać swoje imię i nazwisko, adres e-mail i przesłać kopię dokumentu ze zdjęciem, a także wyjaśnić, jaki związek podane strony mają z nimi i dlaczego ich zdaniem mieszczą się w kryteriach podanych przez unijny trybunał. Formularz znajdziecie TU.

W rozpatrywaniu zasadności skarg Google'owi ma pomagać nowo powołany zespół doradców. W jego skład wchodzą eksperci z dziedziny prawa, filozofii i internetu. Są to m.in.: współzałożyciel Wikipedii Jimmy Wales, przedstawiciel ONZ ds. ochrony prawa do wolności poglądów Frank La Rue, były pracownik hiszpańskiego urzędu ochrony danych Jose-Luis Pinar oraz profesor filozofii i etyki informacji na Uniwersytecie Oxfordzkim Luciano Floridi.

Tysiące próśb, nie wiadomo, ile potrwa rozpatrywanie wniosków

Każdy wniosek będzie rozpatrywany indywidualnie, np. pod kątem tego, czy odnosi się do strony zawierającej informacje użyteczne z punktu interesu publicznego (takie jak informacje o oszustwach finansowych, uchybieniach zawodowych, wyrokach skazujących czy publicznym zachowaniu urzędników rządowych). Nie wiadomo, jak długo potrwa rozpatrywanie pojedynczego wniosku. Google otrzymał już tysiące takich próśb, ale - jak podkreślił - nie usunął żadnego linku, bo dopiero wypracowuje konieczne procedury.  

Orzeczenie o prawie do bycia zapomnianym unijny trybunał wydał w sprawie skargi złożonej w 2010 r. przez obywatela Hiszpanii przeciwko Google'owi. Skarżył się on, że w wynikach wyszukiwania po wpisaniu jego imienia i nazwiska Google odsyłał do artykułów prasowych sprzed 16 lat, które dotyczyły licytacji jego nieruchomości za długi. Hiszpan argumentował, że zadłużenie spłacił i nie chce, by jego nazwisko było wciąż łączone z tamtą sprawą.  

Wcześniej Google bronił się przed wymazywaniem wyników, określając je jako cenzurę. Twierdził, że nie kontroluje danych, a jedynie udostępnia szukającym informacje, które i tak są dostępne w internecie. 

(mpw)