Brytyjska ekspedycja zmierzy Nil. Będzie to pierwsza próba dokładnego pomiaru najdłuższej rzeki Afryki. 5 mężczyzn i kobieta w wkrótce wyruszą z ujścia Nilu w pobliżu Aleksandrii, by w grudniu dotrzeć do źródeł rzeki.

Szef ekipy Neil McGrigor jest przekonany, że uda im się udowodnić, że Nil jest dłuższy niż podają encyklopedie. Podaje się, że Nil ma 6695 kilometrów długości. Jestem przekonany, że jest znacznie dłuższy. Wystarczy popatrzeć na odnogi, które nie są zaznaczone na mapach. Będziemy mierzyć Nil, by to udowodnić.

Nie będzie to łatwa wyprawa. Jej uczestnicy mogą wziąć ze sobą na łodzie tylko najpotrzebniejsze rzeczy. Posiłki będą się składać z tego, co zdołają kupić lub upolować. Dodatkowo będą podróżować po trudnych terenach, stawiając czoła różnym niebezpieczeństwom, od krokodyli po malarię.

Nil przepływa przez Burundi, Rwandę, Tanzanię, Ugandę, Sudan i Egipt. W tym ostatnim kraju uchodzi do Morza Śródziemnego. Tymczasem jak podaje Wolna Encyklopedia Wikipedia najdłuższą rzeką świata jest Amazonka – 7100 kilometrów długości; drugi jest właśnie Nil, trzecia Jangcy („tylko” 6300 km). Dla porównania królowa polskich rzek Wisła mierzy 1047 kilometrów…