Dlaczego kobiety w swoich rozmowach wciąż poruszają temat odchudzania? Zdaniem naukowców z Appalachian State University, który przeprowadzili badania na ten temat, to sprawa mody, a nawet kulturowego przymusu, by w rozmowach wypowiadać się na temat własnej sylwetki w sposób krytyczny.

Okazuje się, że odchudzanie to wśród pań pożądany temat rozmów. Co ciekawe, uwag na ten temat spodziewają się od kobiet nie tylko same kobiety, ale także mężczyźni.

Zdaniem psychologów, którzy opisali swoje badania na łamach czasopisma "Body Image", nie oznacza to, że nie ma kobiet zadowolonych ze swego wyglądu. Unikają one jednak wspominania o swojej satysfakcji z obawy, że taka opinia może postawić je poza nawiasem grupy i narazić na odrzucenie.

Krytyka swej sylwetki uznawana jest - nawet podświadomie - za dowód skromności, solidarności z innymi narzekającymi kobietami, wreszcie sugestia, że dążymy do samodyscypliny, której wyrazem w społeczeństwach konsumpcyjnych jest właśnie szczupła, wysportowana sylwetka. Takie rozmowy to, zdaniem naukowców, także sposób na zbiorowe radzenie sobie z presją świata zewnętrznego, który narzuca nam - widoczne choćby w reklamach - wychudzone wzorce.