U ponad połowy chorych na cukrzycę typu 2 choroba jest wykrywana, gdy występuje co najmniej jedno jej powikłanie, takie jak uszkodzenie wzroku czy nerek - alarmują diabetolodzy. Z okazji Światowego Dnia Cukrzycy, który przypada 14 listopada, zorganizowali oni konferencję pod hasłem "Chrońmy naszą przyszłość!".

Eksperci przypomnieli, że w celu poprawy wczesnej wykrywalności cukrzycy Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło pod koniec sierpnia realizację Narodowego Programu Profilaktyki i Edukacji Diabetologicznej na rok 2012. Jest on prowadzony w siedmiu województwach Polski.

W ramach programu, wykonywane są bezpłatne badania przesiewowe w kierunku cukrzycy typu 2 (w tym badanie poziomu glukozy na czczo) u osób powyżej 45. roku życia oraz niezależnie od wieku u osób szczególnie narażonych na ten rodzaj cukrzycy - poinformował prof. Krzysztof Narkiewicz, kierownik Kliniki Nadciśnienia Tętniczego i Diabetologii Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM.

Diabetolodzy zachęcają Polaków, którzy kwalifikują się do badań, by się na nie zgłaszali. Do końca roku możemy wykonać jeszcze ponad 20 tys. badań - powiedział Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora ds. lecznictwa Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego GUM, które koordynuje projekt. Aby zapisać się na badania trzeba zadzwonić bezpośrednio do jednego z wykonujących je ośrodków. Listę placówek można znaleźć na stronie internetowej programu.

Badania także dla chorych


Zobacz również:

W ramach programu bezpłatne badania specjalistyczne oferowane są również osobom z niedawno zdiagnozowaną cukrzycą. Prowadzone są także warsztaty edukacyjne dla chorych - w tym dzieci i młodzieży z cukrzycą typu 1, ich rodzin, nauczycieli, a także dla pielęgniarek i położnych.

Jak ocenił prof. Bogumił Wolnik z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego, aktywne poszukiwanie chorych na cukrzycę typu 2 jest konieczne, bo choroba długo nie daje objawów i przez to pozostaje niezauważona. Z ostatnich obliczeń wynika, że rozwija się ona średnio przez 3-6 lat zanim zostanie rozpoznana. Z tego powodu, w momencie postawienia diagnozy ponad połowa pacjentów cierpi już na jedno lub więcej poważnych powikłań. Mogą to być m.in.: retinopatia cukrzycowa, która jest pierwszą przyczyną utraty wzroku wśród osób dorosłych, uszkodzenie nerek, które uważa się za pierwszą przyczynę schyłkowej niewydolności nerek oraz neuropatia cukrzycowa (uszkodzenie nerwów obwodowych i autonomicznych), będąca pierwszą przyczyną amputacji kończyn niezwiązanych z urazem.

Na cukrzycę cierpią setki milionów ludzi


Międzynarodowa Federacja diabetologiczna ocenia, że na świecie na cukrzycę cierpi aktualnie 366 mln ludzi. W 2030 r. może ich być 550 milionów. Z badań wykonanych w 2010 r. na zlecenie Koalicji na Rzecz Walki z Cukrzycą wynika, że w Polsce cukrzyca występuje u 2,6 mln osób - z czego 750 tys. nie wie nawet o swojej chorobie. Do 2030 r. cukrzycę może mieć 4,8 mln Polaków.

Aż 85 proc. przypadków cukrzycy stanowi cukrzyca typu 2, silnie powiązana z nadwagą i siedzącym stylem życia. Pozostałe przypadki to głównie cukrzyca typu 1, która jest chorobą autoagresywną, występująca najczęściej u dzieci i młodzieży.