Międzynarodowy zespół astronomów odkrył gwiazdę wokół której zaczyna tworzyć się przyszły system planetarny. Obserwacje z pomocą teleskopu VLT Europejskiego Obserwatorium w Chile pokazały pierścień materii, otaczający młodą gwiazdę T Chamaeleontis (T Cha) w gwiazdozbiorze Kameleona. Wokół gwiazdy krąży tam także mniejszy obiekt, który może być planetą lub tak zwanym brązowym karłem.

Gwiazda T Cha, odległa od Ziemi o 350 lat świetlnych, ma rozmiary podobne do Słońca, jest jednak na znacznie wcześniejszym etapie rozwoju. Astronomowie oceniają, że ma zaledwie 7 milionów lat.

Krążący wokół niej dysk materii składa się z dwóch części, wewnętrznej, odległej od gwiazdy o 20 milionów kilometrów i zewnętrzny, o promieniu sięgającym miliarda 100 milionów kilometrów.

Astronomów najbardziej zainteresował pozbawiony materii obszar miedzy dwoma dyskami. Podejrzewali, że może się tam znajdować jakieś ciało niebieskie, które "zbiera" ze sobą materię międzygwiezdną.

Dokładne obserwacje pokazały obecność takiego obiektu w odległości około miliarda kilometrów od T Cha, blisko krawędzi zewnętrznego dysku materii. To tylko nieco dalej, niż odległość Jowisza od Słońca.

Na razie nie wiadomo, co to za obiekt. Obserwacje wskazują, że może to być albo otoczony pyłem brązowy karzeł, albo - co byłoby znacznie bardziej interesujące - bardzo młoda planeta. Dalsze obserwacje powinny to wyjaśnić.