Choroby zakaźne rozprzestrzeniają się obecnie szybciej niż kiedykolwiek, są coraz bardziej zjadliwe i trudne do leczenia - ostrzega Światowa Organizacja Zdrowia. W najbliższych latach mogą pojawić się kolejne mordercze wirusy, jak HIV, czy Ebola.

Każdego roku przynajmniej jeden z wirusów przekracza granicę gatunkową i przeskakuje ze zwierząt na ludzi. Dlatego choć wirus ptasiej grypy nie jest jeszcze w stanie przenosić się między ludźmi, kolejna światowa epidemia grypy jest praktycznie nie do uniknięcia i dotknie ponad 1,5 miliarda ludzi.

Niebezpieczny dla ludzi szczep H5N1 wirusa ptasiej grypy wykryto ostatnio na fermie w południowych Niemczech. W Indonezji zmarła kolejna osoba zarażona tym wirusem. W Australii władze walczą z rozprzestrzeniającą się w zawrotnym tempie grypą koni. Zapadły na nią już setki zwierząt.

Mają gorączkę, kaszlą, są apatyczne i cierpią na depresję. Objawy kliniczne utrzymują się stosunkowo długo, a powrót do formy może zabrać nawet dwa miesiące - mówią eksperci. Australia, która ma jedne z najostrzejszych na świecie przepisów dotyczących kwarantanny jeszcze nigdy wcześniej nie zanotowała przypadku grypy koni.