Dzieci i dorośli z autyzmem są dyskryminowani - uważają organizacje pozarządowe. Aby zmienić tę sytuację, ich przedstawiciele i parlamentarzyści podpisali w Senacie deklarację w sprawie autyzmu, wzywającą do zmian w prawie oraz zwracania uwagi mediów na problemy osób dotkniętych autyzmem. W Polsce na autyzm cierpi 10 tysięcy osób.

Do dziś naukowcy nie wiedzą jakie są przyczyny autyzmu. Mówi się, że jest to choroba cywilizacyjna. Z roku na rok przybywa chorych, tymczasem w Polsce jest zaledwie kilka ośrodków rehabilitacyjnych dla dzieci z cechami autystycznymi. Bez fachowej opieki dzieci nie mają szans na wyjście ze swojego świata i otwarcie się na ludzi. Nasz reporter Piotr Sadziński odwiedził ośrodek rehabilitacji dla dzieci z cechami autyzmu w Białymstoku. "Ja już zaprzestałam wędrówki po specjalistach, bo przestało być istotne co jest przyczyną, natomiast trzeba było znaleźć drogę pomocy. Ta pomoc przyniosła efekty. Mój syn w tej chwili jest chuliganem, łobuzem, śmieje się, przytula, rozrabia. Nie jest traktowany czy w domu, czy w ośrodku, czy wśród jego kolegów w inny sposób. Owszem on jest dzieckiem, które nie komunikuje się w sposób werbalny, np. mowa u niego się nie rozwinęła, ale komunikuje się za pomocą klawiatury" - mówi matka dziecka autystycznego. Ośrodek w Białymstoku istnieje tylko dzięki pomocy gminy i sponsorów. Niestety, ciągle brakuje pieniędzy na objęcie opieką większej liczby chorych.

"Ludzie zbyt mało wiedzą co to jest autyzm i czym się objawia" - twierdzą opiekunowie osób autystycznych. Chorymi trzeba opiekować się przez cały czas. Potrzebują również akceptacji otoczenia, które często nieodpowiednio reaguje na zachowania ludzi autystycznych. Przy 61. integracyjnym przedszkolu w Bydgoszczy działa Stowarzyszenie Pomocy Osobom z Autyzmem i ich Rodzinom. Jego członkowie mówią, że autyzm to krzyk, którego zdrowi nie mogą nie słyszeć. Integracyjne przedszkole odwiedziła nasza bydgoska reporterka Agnieszka Pietrzak:

Autyzm to pojęcie stworzone w 1912 przez psychiatrę szwajcarskiego E. Bleulera. Oznacza niezdolność do utrzymywania realnych relacji z otoczeniem i zastępowanie ich przez marzenia lub urojenia. Do podstawowych objawów autyzmu zalicza się tendencję do ucieczki od rzeczywistości, odwrócenie się od świata, ograniczenie zainteresowań, niezdolność zaakceptowania i realizowania norm społecznych oraz inne przejawy dezadaptacji, co w konsekwencji prowadzi do życia we własnym, chorobowo zmienionym, zamkniętym świecie. W formach mniej jaskrawych autyzm przejawia się tendencją do wycofywania się, ulegania presji otoczenia. Jest przyjmowany za jeden z osiowych objawów schizofrenii w jej rozmaitych postaciach, gdzie ucieczka od rzeczywistości przejawia się w nierealnych przeżyciach, urojeniach czy halucynacjach. Zachowania autystyczne pojawiają się również w niektórych postaciach psychopatii, u osób o osobowości histerycznej, fanatyków.

foto Archiwum RMF

12:50