Ze smutkiem przyjęliśmy wiadomość o śmierci Aleksandra Fabisiaka – aktora teatralnego i filmowego, od 1967 r. przez 45 lat związanym ze Starym Teatrem w Krakowie - poinformowała placówka. Aktor miał 78 lat.

Ostatnią rolę w Starym Teatrze Fabisiak zagrał w 2012 r. - wcielił się w Smarkula w "Chłopcach" Stanisława Grochowiaka.

Smutek i tragizm pracy aktora polega na tym, że aktor trwa tak długo, jak długo trwa pamięć o nim. Ale w zespole Starego Teatru pamięć o Aleksandrze Fabisiaku jest bardzo obecna - powiedział zastępca dyrektora ds. artystycznych Beniamin M. Bukowski.

Jak podkreślił, Aleksander Fabisiak podwójnie wpisał się w życie krakowskiego teatru - po pierwsze, jako aktor, po drugie, jako pedagog.

Stary Teatr podał, że Fabisiak na deskach scen przy ul. Jagiellońskiej i Starowiślnej stworzył blisko 70 kreacji, współpracując najwybitniejszymi twórcami teatru. Jego Iwan Szatow w "Biesach" w reż. Andrzeja Wajdy, Demetriusz w "Śnie nocy letniej" w reż. Konrada Swinarskiego czy Clotaldo w "Życie jest snem" w reż. Jerzego Jarockiego na trwałe wpisały się w historię polskiego teatru.

Aleksander Fabisiak urodził się w 1945 r. w Katowicach. Ukończył Akademię Sztuk Teatralnych im. S. Wyspiańskiego, gdzie potem wykładał, a W latach 1993-1999 był dziekanem Wydziału Aktorskiego.