​W najbliższy piątek do kin w całej Polsce wejdzie nominowany do 6 Oscarów film "Nić widmo" z Danielem Day-Lewisem w głównej roli. Pojawi się też "W ułamku sekundy" z Diane Kruger, który nagrodzono Złotym Globem w kategorii - Najlepszy Film Nieanglojęzyczny.

"W ułamku sekundy"

"W ułamku sekundy" to najnowszy film Fatiha Akina, twórcy "Głową w mur". Główną rolę gra Diane Kruger. Jury festiwalu w Cannes doceniło jej genialną kreację, przyznając jej nagrodę w kategorii "Najlepsza Aktorka". A Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy nagrodziło "W ułamku sekundy" Złotym Globem w kategorii "Najlepszy Film Nieanglojęzyczny".

W ułamku sekundy życie Katji (Diane Kruger) eksploduje i rozpada się bezpowrotnie, gdy jej mąż i kilkuletni synek giną w zamachu bombowym. Przyjaciele i rodzina próbują podtrzymać ją na duchu i zapewniają, że sprawcom zostanie wymierzona sprawiedliwość. 

Z czasem Katja poznaje tożsamość podejrzanych o udział w zamachu. Narasta w niej potrzeba zemsty na ludziach, którzy odebrali jej tych, których kochała.

"Nić widmo"

Film został w tym roku nominowany do 6 Oscarów, a także zdobył 4 nominacje do nagród BAFTA. Akcja dzieje się w Londynie w latach 50. Słynny krawiec Reynolds Woodcock (Daniel Day-Lewis) wraz z siostrą Cyril (Lesley Manville) stanowią centrum brytyjskiej mody ubierając gwiazdy filmowe, rodzinę królewską, socjetę, damy i debiutantki. 

Wszystko to w wytwornym stylu The House of Woodcock. Przez życie Woodcocka przewija się mnóstwo kobiet, inspirują go, towarzyszą, on wciąż pozostaje kawalerem. Aż do momentu, w którym w jego życiu pojawia się Alma (Vicky Krieps), która wkrótce staje się jego muzą i kochanką.

Jego uporządkowane życie burzy miłość. To ósmy film w dorobku Andersona i druga współpraca z Day-Lewisem. Aktor zapowiedział, że to jego ostatnia filmowa rola, ponieważ kończy karierę.

(ph)