Niezliczone nominacje do nagród, by wspomnieć choćby Cezary, Satelity czy udział w konkursie głównym w Cannes. Oscar i Złoty Glob dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Wreszcie tysiące przychylnych recenzji krytyków filmowych z całego świata. "Wielkie piękno" włoskiego reżysera Paolo Sorrentino zachwyciło widzów na wszystkich kontynentach.

Trudno powiedzieć źle o "Wielkim pięknie" choć dziwi, że w XXI wieku wciąż ktoś potrafi zaserwować widzom tak wspaniale skrojone dzieło, niemal na miarę klasyków w stylu "Śniadania u Tiffany’ego" czy "Słodkiego życia". Można by zresztą śmiało powiedzieć, że Sorrentino jest trzecim - po Pasolinim i Fellinim - najwybitniejszym filmowcem włoskim.

"La grande bellezza", a więc "Wielkie piękno" właśnie, to idealnie dopracowana w każdym szczególe opowieść o starzejącym się dziennikarzu, którego pozornie świetnie poukładane życie i możliwość spojrzenia z nostalgią w utraconą młodość stają się przyczynkiem do rozważań na temat sensu istnienia i tworzenia. Obserwujemy więc suto zakrapiane imprezy, organizowane na gigantycznym tarasie, z którego roztacza się panorama wspaniałego Rzymu, z drugiej jednak strony - melancholijne spacery po Wiecznym Mieście, zdawkowe rozmowy, spojrzenia, gesty, uśmiechy i problemy przypadkowych przechodniów.

Ten film to przede wszystkim próba odpowiedzi na nurtujące ludzkość od wieków pytania, próba skontrastowania wstrząsającego przemijania z szaloną i beztroską młodością. Film stoi też fascynującą muzyką Lele Marchitelliego, genialnymi zdjęciami (chyba jednymi z najlepszych w ostatnich dziesięciu latach kinematografii), ale też świetną kreacją Toniego Servillo, wcielającego się w piękną - tak wewnętrznie, jak i zewnętrznie - postać wybitnego dziennikarza.

Weź udział w konkursie, wygraj film

Od kilku dni film dostępny jest na DVD, które u nas możecie wygrać już teraz! Wystarczy, że do 21 maja do godziny 12:00 na adres redakcja@rmfon.pl wyślecie odpowiedź na pytanie: "Wielkie piękno to dla mnie...", w tytule wiadomości wpisując "KONKURS FILMOWY". Nagradzamy najlepsze - naszym zdaniem - odpowiedzi!