To był niezapomniany koncert na wielki finał Life Festival Oświęcim. Na stadionie MOSIR-u zagrał Eric Clapton. Występ gwiazdy trwał półtorej godziny. "To był jeden z najpiękniejszych koncertów, jakie przeżyliśmy" - mówili fani artysty.

Legenda muzyki rockowej

Eric Clapton to słynny brytyjski muzyk rockowy i bluesowy, gitarzysta, a także kompozytor i wokalista. Karierę zaczynał w latach 60. Był członkiem wielu zespołów rockowych. W 2003 roku pojawił się na 4. miejscu listy 100 największych gitarzystów wszech czasów magazynu "Rolling Stone", zaś w 2011 awansował na miejsce drugie. W 2000 roku został natomiast wprowadzony jako artysta solowy do Rock and Roll Hall of Fame.

Przed koncertem Erica Claptona w Oświęcimiu zagrała m.in. Edyta Bartosiewicz - wszechstronnie uzdolniona wokalistka, kompozytorka, autorka tekstów i producentka muzyczna. Na scenie pojawili się również tacy artyści jak: Ice9, Abby i Eleanore Krieger. 

Idea Life Festival Oświęcim zrodziła się w głowie Darka Maciborka, dyrektora artystycznego festiwalu. Urodzony i mieszkający do dziś w Oświęcimiu dziennikarz muzyczny radia RMF FM postanowił "odczarować" 40-tysięczne miasto, funkcjonujące w świadomości wielu ludzi jedynie w powiązaniu z muzeum Auschwitz-Birkenau. Istotnym elementem Life Festival Oświęcim jest jego pokojowe przesłanie, odróżniające go od innych muzycznych festiwali w Polsce. Budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi oraz walka z rasizmem i antysemityzmem - takie cele przyświecają organizatorom LFO. To przesłanie ma potężną moc, bo wypływa z miasta kojarzonego powszechnie z największym nazistowskim obozem zagłady.