Joanna Szczepkowska, Zbigniew Zamachowski, Jan Englert, Krzysztof Kolberger to gwiazdy polskiego kina, które zagrały w filmie fabularnym „Popiełuszko”. Premiera obrazu opowiadającego o zamordowanym w 1984 r. kapelanie Solidarności odbędzie się 16 lutego w warszawskim Teatrze Wielkim. Dzień później film będzie pokazany na Jasnej Górze.

"Popiełuszko" według scenariusza i w reżyserii Rafała Wieczyńskiego, przedstawia życie ks. Jerzego od dzieciństwa na polskiej prowincji, poprzez okres kształtowania się jego powołania w wojsku, po proces rodzenia się jego legendy w czasie stanu wojennego. Zabójstwo księdza przez funkcjonariuszy SB jesienią 1984 r. wywołało wstrząs i oburzenie społeczne.

W filmie losy bohatera przedstawione są na tle kluczowych wydarzeń z historii Polski lat 80. Odtworzone zostały m.in. strajki w sierpniu 1980 r. oraz manifestacje stanu wojennego, tłumione przez władze PRL. Obraz jest skierowany przede wszystkim do młodego pokolenia. Zdjęcia do filmu kręcono w całej Polsce, m.in. w Krakowie i w Zakopanem. Budżet wyniósł prawie 12 mln złotych. Na ekrany kin film wejdzie 27 lutego.