Prawie 1300 osób podpisało się pod internetowym protestem w sprawie zamiaru odwołania krakowskiego Festiwalu Muzyki Filmowej. W obronie imprezy stanęły również gwiazdy - jak Howard Shore, trzykrotny zdobywca Oscara za muzykę do "Władcy Pierścieni", czy laureat nagrody Akademii Jan A.P. Kaczmarek. Festiwal jest zagrożony, bo prezydent miasta i radni obcięli pieniądze na najważniejsze tegoroczne wydarzenia kulturalne.

Inicjatorzy internetowej akcji to młodzi ludzie, którzy są fanami muzyki filmowej i komputerowej. Towarzyszą festiwalowi od jego pierwszej edycji i nie wyobrażają sobie maja bez koncertów, które łączą muzykę graną na żywo z obrazem.

Uwielbiamy muzykę filmową, zwłaszcza tę w najlepszym wydaniu. Niektórzy ludzie potrafią spędzić w pociągu 12 godzin po to, żeby wziąć udział w jednym koncercie i później wrócić do domu. To sprawa naprawdę warta zachodu i myślę, że dla tych ludzi powinniśmy walczyć o tę imprezę - podkreśla Mateusz Prendota, autor petycji do władz miasta.

Jak dodaje, festiwal gromadzi co roku nawet 17 tysięcy widzów i jest jednym z trzech podobnych wydarzeń organizowanych na świecie. Ma świetne recenzje i markę uznaną przez najwybitniejszych kompozytorów muzyki do filmów i gier komputerowych.

Podpisz petycję do władz Krakowa w obronie FMF

FMF od lat przyciąga do Krakowa nie tylko znakomitych kompozytorów i artystów - jest przede wszystkim wydarzeniem uwielbianym przez wielopokoleniową publiczność. W ciągu 3-4 majowych dni FMF gromadzi 15-17 tysięcy widzów, w tym także rosnącą z roku na rok liczbę zagranicznych gości - napisał Prendota w petycji do władz Krakowa. Festiwal posiada na swoim profilu blisko 6 tysięcy aktywnych członków, a spontaniczną akcję w Internecie przeciwko cięciom budżetowym, które uniemożliwią jego organizację, w ciągu 4 dni poparło 1300 osób. Do akcji dołączają fani z całego świata.

Obawy o los FMF pojawiły się po tym, jak krakowscy radni przegłosowali poprawkę do budżetu miasta o ograniczeniu środków na wydarzenia kulturalne. W sumie zabraknie na nie aż 14 milionów złotych: 7 milionów, które obcięli radni, i kolejnych siedmiu, które już wcześniej obciął prezydent.

FMF - prawdziwa uczta dla fanów muzyki filmowej

Festiwal Muzyki Filmowej od 4 lat przyciągał do Krakowa tysiące fanów soundtracków. W ubiegłym roku na koncerty przyjechało ponad 17 tysięcy widzów. Na listach gości były nazwiska znanych i cenionych w świecie kompozytorów, takich jak Howard Shore, Shigeru Umebayashi, Jan A.P. Kaczmarek czy zaprzyjaźniony z FMF-em od pierwszej edycji Tan Dun. Podczas czterech dni festiwalu publiczność mogła wysłuchać muzyki z wielkich produkcji, granej na żywo przez ponad 300 muzyków. Były to soundtracki m.in. z filmów "Spider-Man", "Pachnidło", "2046" czy "Marzyciel".

FMF zamykał zawsze monumentalny pokaz muzyki granej symultanicznie z pełną wersją filmu. I tak, przez trzy pierwsze lata zobaczyliśmy całą trylogię "Władcy Pierścieni, a w 2011 roku rozpoczęła się nowa seria filmów - "Piraci z Karaibów".