​Specjalne kursy 25 linii autobusowych i 5 tramwajowych oraz trzy dodatkowe przejazdy pociągów przygotowują w związku z organizowaną w Katowicach zabawą sylwestrową organizatorzy i przewoźnicy komunikacji publicznej.

Największa zabawa w woj. śląskim - Sylwestrowa Moc Przebojów - może przyciągnąć na plac przed katowickim Spodkiem ponad 60 tys. osób. Ponieważ najpewniej będą to mieszkańcy całej konurbacji katowickiej, organizator komunikacji publicznej w większej części regionu (KZK GOP) oraz Koleje Śląskie przygotowały specjalne połączenia.

Jak wynika z informacji Komunikacyjnego Związku Komunalnego GOP, tej nocy według specjalnego sylwestrowego rozkładu jazdy kursowało będzie łącznie 25 linii autobusowych docierających w różne strony regionu, m.in. do Będzina, Bytomia, Dąbrowy Górniczej, Gliwic, Mikołowa, Mysłowic, Piekar Śląskich, Rudy Śląskiej, Siemianowic Śląskich, Sosnowca czy Zabrza, a także do większości dzielnic Katowic.

Zmienione trasy autobusów

KZK GOP przypomina, że ze względu na wyłączenie w Sylwestra ok. godz. 13-14 ulic w okolicy Spodka (nie dotyczy to tunelu Drogowej Trasy Średnicowej), od tego czasu autobusy komunikacji miejskiej będą poruszały się w tej części miasta zmienionymi trasami.

Linie autobusowe od strony ul. Chorzowskiej będą przejeżdżały przez centrum ul. Sokolską i przez Plac Wolności (obsługując tamtejsze przystanki; linie nocne dojadą też na dworzec). Linie od strony al. Roździeńskiego będą przejeżdżały ul. Uniwersytecką, Moniuszki, Skargi i Sokolską, wracając tunelem DTŚ (bez obsługi przystanków w Al. Korfantego i rejonie Strefy Kultury).

KZK GOP akcentuje również, że wobec zamknięcia możliwości przejazdu tramwajów w rejonie Spodka, w Sylwestra i sylwestrową noc zmieni się organizacja ruchu także tego środka komunikacji.

Część tras linii tramwajowych zostanie skrócona

Część linii Tramwajów Śląskich docierających do centrum Katowic ul. Chorzowską (nr 1 i 11) będzie miała trasy skrócone do Stadionu Śląskiego (linie nr 6 i 19 od Chorzowa pojadą przez Batory do Zawodzia). Na odcinku: Bytom Dworzec - Chorzów Estakada - Chorzów Stadion Śląski - Katowice Plac Wolności do 10 minut będzie jeździł autobus (tzw. zatramwaj) T19. Linia nr 13 z Siemianowic Śląskich będzie kończyła kursy na pętli Słoneczna, a komunikację z Brynowa zapewni linia nr 36 (jeżdżąca do Zawodzia).

Tramwaje Śląskie w noc sylwestrową wzmocnią obsługę części normalnych tras (np. nr 7) oraz uruchomią kilka linii specjalnych. Będą one poruszały się wzdłuż ulic Warszawskiej, 3 Maja i Gliwickiej, obsługując tamtejsze przystanki.

Będą także linie specjalne

Wśród linii specjalnych pojawią się: S5 (Zabrze - Bytom - Chorzów - Batory - Katowice - Zawodzie), S9 (Bytom - Ruda Śl. - Świętochłowice - Batory - Katowice - Zawodzie), a także linie S21, S22 i S27 docierające z Batorego lub katowickiego Placu Wolności do Dąbrowy Górniczej Gołonoga, Będzina oraz Mysłowic i Sosnowca.

Dokładne informacje nt. funkcjonowania komunikacji miejskiej KZK GOP w noc sylwestrową znalazły się na stronie rozklady.kzkgop.pl w komunikacie "Sylwester". Wszystkie połączenia będą płatne według aktualnej taryfy.

Specjalne składy pociągów

W porozumieniu z władzami Katowic (oraz KZK GOP) specjalne połączenia dla uczestników zabawy w tym mieście przygotowały też Koleje Śląskie. Po godz. 1 w nocy z katowickiego dworca odjadą trzy składy w kierunku Gliwic, Tychów i Zawiercia, które zatrzymają się łącznie na 31 stacjach w 14 miejscowościach.

Pociąg do Gliwic ma odjechać o godzinie 1.10 z peronu 2., do Zawiercia przez Zagłębie o godzinie 1.15 z peronu 4., a do Tychów Lodowiska o godzinie 1.20 z peronu 4. Ceny za przejazd będą zgodne z normalną taryfą, a bilety - prócz automatów - będzie można kupić w trzech działających przez całą noc kasach Kolei Śląskich w hali głównej dworca. Szczegółowe informacje zamieszczono w komunikacie na stronie kolejeslaskie.com.

(łł)