"Power Rangers" z serialu do kina. Jessica Chastain jako Antonina Żabińska. Do tego płyta z muzyką wybitnego kompozytora Michela Legranda. Oto kulturalne premiery najbliższego tygodnia.

"Power Rangers"

24 marca do polskich kin trafią "Power Rangers" i zaprezentują się w zupełnie nowej odsłonie. Kultowy serial jest punktem wyjścia do supernowoczesnego, zrealizowanego z wielkim rozmachem filmowego widowiska.

Serial ma ponad 800 odcinków, ponad miliard wyświetleń na YouTube i emitowany jest od ponad 20 lat. Piątka nastolatków staje przed wyzwaniem na miarę superbohaterów - dowiadują się, że świat stoi u progu zagłady. Zagrożenie o niewyobrażalnej mocy pochodzi z najdalszych krańców  wszechświata, a przeciwstawić mu się może tylko ktoś o nadludzkich zdolnościach.  Bohaterowie muszą pokonać swoje lęki i słabości, żeby stanąć ramię w ramię jako Power Rangers.

Chastain w "Azylu"

Jessica Chastain, laureatka Złotego Globu, dwukrotnie nominowana do Oscara gra główną rolę w filmie "Azyl", który 24 marca trafi do naszych kin. Wciela się w postać Antoniny Żabińskiej, żony dyrektora warszawskiego zoo, która wspólnie z mężem Janem w czasie niemieckiej okupacji ukrywała na terenie Ogrodu Zoologicznego setki Żydów. Ryzykując życie - osobiście wydostawali ich z getta.


Przygotowując się do roli Antoniny Żabińskiej, Jessica Chastain pobierała lekcje wymowy języka polskiego oraz gry na pianinie, odwiedziła warszawskie zoo, a także Auschwitz. Spotkała się również z córką państwa Żabińskich - Teresą.

Nawet sobie nie wyobrażasz, jaki to dla mnie zaszczyt zagrać Antoninę Żabińską. Widzisz przecież, jaka jestem wzruszona, gdy o tym mówię. Bardzo emocjonalnie traktuję historię mojej bohaterki, waszą trudną historię i przesłanie, które miała Antonina. Ta niezwykła kobieta wierzyła, że ludzkie współczucie i wielka miłość są najlepszą odpowiedzią na przemoc - mówi w RMF FM hollywoodzka aktorka.

Legendarny Legrand

24 marca ukaże się album, na którym znalazły się koncerty fortepianowy i wiolonczelowy autorstwa jednego z największych twórców francuskiej muzyki filmowej i teatralnej - Michela Legrand. Kompozytor swoją przygodę z filmem rozpoczął w latach 50 tych XX wieku.

Michel Legrand skomponował muzykę do ponad 200 filmów, seriali i musicali. Zdobył wiele międzynarodowych nagród - między innymi 13 razy nominowany był do nagrody Oscara, zdobył trzy statuetki m.in za film "Sprawa Thomasa Crowna". 8 razy był nominowany do nagrody Grammy, a zwyciężył pięciokrotnie. Miłośnikom kina znany jest przede wszystkim z niezapomnianej oprawy muzycznej do filmu "Parasolki z Cherbourga" z 1964 roku nagrodzonego Złotą Palmą na festiwalu w Cannes.

Wykonawcami partii solowych koncertów są: francuski wiolonczelista Henri Demarquette oraz sam Michel Legrand. Orkiestrą Radia Francuskiego dyryguje Mikko Franck.

(MN)