Czy można zobaczyć dźwięk? Dotknąć go? Przejść po nim? Ile tonów kryje łazienkowy kafel? I jak brzmi krajalnica do jajek? Muzyczna wystawa interaktywna "Wszystko gra" w Centrum Nauki Kopernik jest zaproszeniem do podróży przez krainę dźwięku.

Autorem nowej wystawy jest niemiecki muzyk i pedagog Michael Bradke. Skonstruował on interaktywne eksponaty, które pozwolą odkryć tajemnice fizyki dźwięku oraz słuchu człowieka. Przy pomocy nietypowych, często bardzo prostych instrumentów widzowie przeprowadzą zaskakujące muzyczne doświadczenia.

Dźwiękowe mikroskopy pozwolą usłyszeć przedmioty na co dzień milczące, takie jak patyczek do lodów czy krajalnica do jajek. Każdy może też sprawdzić, czy jego głos nie zgubi się na zakrętach pozwijanej rury i czy balansując własnym ciałem, potrafimy zagrać melodie na jednej strunie. Widz tej wystawy przekona się, czy opuszkami palców uda mu się poczuć dźwięk wytworzony w wielkim dzwonie rurowym oraz oceni, co lepiej brzmi - drewniane belki, kamienne płytki czy szklane butelki. Grając na nich, można poznać rozmaitość barw dźwięku oraz różne sposoby jego powstawania.

Dzięki nowoczesnym urządzeniom elektronicznym każdy ma okazję sprawdzić, czy śpiewając jak robot, zrobiłby karierę muzyczną. Wystawę można zwiedzać w ramach biletu na ekspozycje stałe CNK. Potrwa do 17 marca 2013 r. "Stukaj, pukaj, dmuchaj, trącaj" - zachęcają organizatorzy.