W sobotę 5 marca w słynnej Royal Festival Hall w Londynie, po raz pierwszy w wykonaniu Londyn Philharmonic Orchestra, zabrzmi "Stabat Mater" op. 53 Karola Szymanowskiego. Wykonanie dedykowane jest 1050. rocznicy Chrztu Polski i jest to pierwsze zagraniczne wydarzenie programu obchodów.

Londyn Philharmonic Orchestra jest stale w pierwszej trójce najlepszych orkiestr świata - podkreśla w rozmowie z RMF FM Paweł Potoroczyn, dyrektor Instytutu Adama Mickiewicza, który współorganizuje londyński koncert. To jest ukoronowanie wieloletniej pracy nad przywróceniem dzieła Szymanowskiego do repertuaru światowych sal koncertowych i światowych wykonań. Bardzo cieszę się, że ten wybitny utwór będzie znakiem naszej wielkiej rocznicy przyjęcia chrześcijaństwa - dodaje Potoroczyn.

Koncert organizowany w ramach programu Polska Music, to pierwsze zagraniczne wydarzenie programu obchodów 1050. rocznicy Chrztu Polski. Orkiestrę poprowadzi Vladimir Jurowski, pierwszy dyrygent London Philharmonic Orchestra, uważany obok Sir Simona Rattle'a, Valery’ego Gergieva i Edwarda Gardnera za jednego z  największych współczesnych wielbicieli i ambasadorów twórczości Szymanowskiego na świecie. Partie solowe wykonają Elżbieta Szmytka - sopran, Anne Sofie von Otter - mezzosopran oraz Andrzej Dobber - baryton.

"Jedno z najbardziej ekspresyjnych i donośnych dzieł w twórczości Szymanowskiego"

Pomimo niewielkich rozmiarów dzieła i skromności wykorzystanych w nim środków, jest ono jednym z najbardziej ekspresyjnych i donośnych w twórczości Szymanowskiego, jest również jednym z największych arcydzieł dwudziestowiecznej muzyki sakralnej - mówi o dziele Stabat Mater" profesor Adrian Thomas. "Stabat Mater" zajmuje w twórczości Szymanowskiego szczególne miejsce. Jak mówił kompozytor w jednym z wywiadów: Na postanowienie moje napisania utworu religijnego wpłynął cały szereg pobudek, od wewnętrznych osobistych przeżyć począwszy aż do zewnętrznych okoliczności życiowych, które sprawiły, że ostatniej zimy, odłożywszy chwilowo na bok inne, zaczęte już "świeckie dzieła", poświęciłem się wyłącznie "Stabat Mater".

W programie londyńskiego koncertu znajdzie się także "Sześć Pieśni" op.13 do tekstów Maurice'a Maeterlincka Alexandra von Zemlinskiego oraz wykonanie III Symfonii D-dur "Polska" op. 29 Piotra Czajkowskiego, która zawdzięcza swój "polski" podtytuł motywom rytmicznym pojawiającym się w piątej części tego dzieła, charakterystycznym dla poloneza. Orkiestrze towarzyszyć będzie London Philharmonic Choir przygotowany przez Neville’a Creeda.

"Stabat Mater" zostanie ponownie zaprezentowane publiczności 11 marca  podczas belgijskiego festiwalu Klarafestival w Brukseli. Belgijska publiczność usłyszy dzieło Szymanowskiego niemal w tym samym wykonaniu, do składu dołączy jeszcze jeden polski głos - partię mezzosopranu zaśpiewa Agnieszka Rehlis.

(mn)