1050 chórzystów wykona w kwietniu na poznańskim stadionie pieśń jubileuszową obchodów rocznicy Chrztu Polski. Utwór zatytułowany „Gdzie chrzest, tam nadzieja” skomponował wokalista, gitarzysta i aranżer muzyczny Leopold „Poldek” Twardowski.

1050 chórzystów wykona w kwietniu na poznańskim stadionie pieśń jubileuszową obchodów rocznicy Chrztu Polski. Utwór zatytułowany „Gdzie chrzest, tam nadzieja” skomponował wokalista, gitarzysta i aranżer muzyczny Leopold „Poldek” Twardowski.
Zdj. ilustracyjne /PAP/Rafał Guz /PAP

Chór jubileuszowy podzielony będzie na specjalne sekcje. Już obecnie pieśń ćwiczą nie tylko grupy chóralne w całej Polsce, ale i za granicą, m.in. w Londynie - powiedział PAP kompozytor. Jak dodał, organizatorom zależy, aby o 1050 latach chrześcijańskiej historii Polski, w symboliczny sposób opowiedziało właśnie 1050 głosów. Zainteresowanie jest naprawdę bardzo duże, ale obecnie jeszcze zbieramy zgłoszenia od chętnych chórów, które chciałyby się zaangażować - podkreślił Twardowski.

W kwietniu, podczas obchodów jubileuszu, chórowi towarzyszyć będzie orkiestra symfoniczna, stworzona przez muzyków z Poznania i Krakowa. Pierwsza próba sekcji chóralnej z Wielkopolski odbędzie się 2 kwietnia w Poznaniu.

"Gdzie chrzest, tam nadzieja"

Pieśń jubileuszowa rozpoczyna się słowami - "gdzie chrzest, tam nadzieja, tam droga zbawienia, przez wiarę w miłości, ku pełni radości". Jej słowa napisała Helena Abbe wraz z autorem muzyki, Leopoldem Twardowskim. Jak podkreślił kompozytor, pieśń ma być wyrazem radosnego świętowania; wolnego od wszelkich narodowych i czysto ludzkich podziałów. Utwór będzie miał rytm poloneza. Zdaniem Twardowskiego, jest to motyw bardzo ważny i szczególny w polskiej historii.

Tytuł pieśni "Gdzie chrzest, tam nadzieja" jest jednocześnie hasłem tegorocznych obchodów jubileuszu.

Główne uroczystości 1050. rocznicy Chrztu Polski odbędą się 14 kwietnia w Gnieźnie oraz 15 i 16 kwietnia w Poznaniu. W pierwszej stolicy Polski, prezydent Andrzej Duda wraz z episkopatem Polski i Legatem Papieskim będzie dziękował za chrzest Polski w gnieźnieńskiej katedrze. Kolejnego dnia, w Poznaniu, odbędzie się Zgromadzenie Narodowe, podczas którego orędzie do Polaków wygłosi Prezydent RP. 16 kwietnia planowane są natomiast uroczystości m.in. na poznańskim Stadionie Miejskim, w których ma wziąć udział ponad 40 tys. osób. Kwietniowe obchody jubileuszu odbędą się także w Ostrowie Lednickim, w miejscu, gdzie według historyków odbył się chrzest Mieszka I.

(mn)