"Sen o Warszawie", biograficzna opowieść o Czesławie Niemenie, otworzy 54. Krakowski Festiwal Filmowy, który rozpocznie się 25 maja. Dokument Krzysztofa Magowskiego wystartuje także w konkursie polskim.

"Sen o Warszawie" to pierwszy, duży, biograficzny film o Czesławie Niemenie, ikonie polskiej muzyki rozrywkowej. Okazją do jego realizacji stała się 10. rocznica śmierci artysty, która przypadła w styczniu. W filmie, do którego zdjęcia rozpoczęły się w 2005 roku, wykorzystano wiele nieznanych dotąd materiałów archiwalnych. Rzucają one nowe światło na życie artysty, bo Niemen - popularny i uwielbiany przez publiczność, którego płyty sprzedawały się w setkach tysiącach egzemplarzy - nie cieszył się sympatią ówczesnych władz czy krytyki. W dokumencie Krzysztofa Magowskiego o Niemenie opowiadają barwnie przyjaciele, dziennikarze muzyczni, w sumie ponad 50 osób. Z tych indywidualnych opowieści wyłania się także obraz polskiej sceny muzycznej, mecenatu kulturalnego z okresu PRL-u i powikłanych czasów końca komuny.

Film jest bogato ilustrowany muzyką Niemena. Jego twórczość nie tylko tworzy kanon polskiej piosenki i ciągle jest inspiracją dla artystów młodszych pokoleń, ale i wrosła w kulturę popularną. Film Magowskiego otwiera scena, gdy znad stadionu klubu Legia Warszawa niesie się chóralny śpiew kibiców: "Mam tak samo jak ty, miasto moje a w nim: najpiękniejszy mój świat, najpiękniejsze dni".

"Sen o Warszawie" to pozycja obowiązkowa dla fanów Niemena, ale nie tylko, bo Magowskiemu udało się uniknąć sentymentalnego tonu i film układa się w przykuwającą opowieść o genialnym muzyku, który zrobił oszałamiającą karierę i zapewnił sobie trwałe miejsce w historii, choć życie go nie rozpieszczało - mówi Krzysztof Gierat, dyrektor Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Na krakowskim festiwalu odbędzie się światowa premiera filmu, dokument weźmie także udział w konkursie polskim, gdzie główną nagrodą jest Złoty Lajkonik. Pokaz z udziałem twórców odbędzie się 25 maja, podczas uroczystości otwarcia 54. Krakowskiego Festiwalu Filmowego.