"Mistrz" Macieja Barczewskiego jest na liście filmów, które ubiegają się o nominację do Złotego Globu. Chodzi o kategorię "najlepszy film nieanglojęzyczny". Piotr Głowacki gra w tym filmie pięściarza Tadeusza "Teddy’ego" Pietrzykowskiego, który trafił do obozu Auschwitz.

Lista prawie 70 tytułów zagranicznych filmów pojawiła się na oficjalnej stronie Złotych Globów. Hiszpanię reprezentuje film "Matki równoległe" Pedro Almodóvara z nagrodzoną za swoją rolę na festiwalu w Wenecji Penélope Cruz. To filmowe wyznanie wiary w siłę w kobiet, ich solidarność i odwagę.

"Kapitan Wołkogonow uciekł" to film rosyjski. Historia o kacie, który nagle odkrywa, że ma duszę, pokazywana była m.in w konkursie na tegorocznym festiwalu w Wenecji. Film w reżyserii Nataszy Merkulovej oraz Alekseya Chupova otwierał też tegoroczną edycję Warszawskiego Festiwalu Filmowego.

Z Francji na liście jest kilka tytułów, m.in. "Bal szalonych kobiet" Mélanie Laurent oraz "France" Bruno Dumonta, którego filmy "Ludzkość" i "Flandria" wyróżniono Grand Prix na festiwalu w Cannes.

Na liście filmów, które ubiegają się o nominację do Złotego Globu jest także polsko-islandzka koprodukcja "Lamb" Valdimara Jóhannssona z Noomi Rapace w roli głównej.

Nominacje do nagród, które przyznaje Hollywoodzkie Stowarzyszenie Prasy Zagranicznej, poznamy 13 grudnia. A 79. gala rozdania Złotych Globów odbędzie się 9 stycznia 2022 roku.

"Moją największą odpowiedzialnością wobec pierwowzoru jest to, żeby nie skopiować go"

"Mistrz" Macieja Barczewskiego o Tadeuszu "Teddym" Pietrzykowskim to film z doskonałą rolą Piotra Głowackiego. Teddy, świetny bokser, trafił jako jeden z pierwszych do obozu Auschwitz - jako więzień numer 77. Niemcy kazali mu walczyć, by mieć rozrywkę. A dla współwięźniów stał się symbolem nadziei na przetrwanie i pokonanie nazistowskiego terroru.

Moją największą odpowiedzialnością wobec pierwowzoru jest to, żeby nie skopiować go, tylko używając jego losów spróbować dotknąć istoty momentu, w którym fotografujemy postać (...) I przy pomocy języka filmowego, przy pomocy aktorstwa spróbować zadać pytania, które będą istotne dzisiaj - mówił w RMF FM Piotr Głowacki.W obsadzie są też m.in Grzegorz Małecki, Marcin Bosak, Marian Dziędziel, Piotr Witkowski, Rafał Zawierucha, Marcin Czarnik i Jan Szydłowski.


Opracowanie: