Roman Polański zaprezentował na festiwalu w Cannes swoje najnowsze dzieło. Nie jest to jednak film pokroju "Pianisty" czy "Chinatown". Wybitny reżyser nakręcił... reklamę dla włoskiego domu mody Prada.

Spot zatytułowany jest "Terapia" i występują w nim gwiazdy brytyjskiej kinematografii: Ben Kingsley i Helena Bonham Carter. On gra psychiatrę, ona zaś - jego pacjentkę, która ubiera się u Prady. Podczas spotkania on natychmiast traci zainteresowanie tym, co ma do powiedzenia pacjentka i skupia uwagę na noszonym przez nią eleganckim futrze.

To rodzaj antyreklamy - żartował ze śmiechem Polański po krótkiej projekcji, która poprzedziła pokaz odrestaurowanej wersji jego głośnego filmu "Tess" z Nastassją Kinski. Dodał, że podejmując się nakręcenia reklamy chciał pokazać światu, że jest w stanie odnaleźć się także w krótkim metrażu.

Zobacz reklamę w reżyserii Romana Polańskiego:

Na tegorocznym festiwalu w Cannes pokazano dokument "Roman Polański", osobistą opowieść 78-letniego reżysera o jego życiu. Film nie brał udziału w konkursie. Film jest zapisem osobistej rozmowy Polańskiego z przyjacielem Andrew Braunsbergiem. Doszło do niej podczas pobytu reżysera w areszcie domowym w szwajcarskim Gstaad. To wyjątkowa i bardzo intymna rozmowa, podczas której Polański przywołuje gorzkie zdarzenia i bolesne wspomnienia. Wraca do miejsc i uczuć, których już nie ma, a które ukształtowały go jako człowieka i artystę.

Wielka kariera Polańskiego

Roman Polański urodził się w Paryżu w polsko-żydowskiej rodzinie, która w 1937 przeniosła się do Krakowa. Okres wojny spędził w getcie w Krakowie, potem we wsi Wysoka koło Wadowic, a później na krakowskiej ulicy. Od 1948 występował w teatrze. W 1953 zadebiutował na ekranie. Jego pierwszy film pełnometrażowy, "Nóż w wodzie", otrzymał nominację do Oscara. W 1968 Polański wyjechał do Hollywood, gdzie zrealizował horror "Dziecko Rosemary", który dostał Oscara. Sześć lat później nakręcił "Chinatown" z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Film stał się wielkim przebojem, zdobył 11 nominacji do Oscara oraz 7 nominacji do Złotych Globów.

Po powrocie do Europy Polański nakręcił film "Tess" który otrzymał trzy Oscary, Złoty Glob dla najlepszego filmu zagranicznego oraz trzy Cezary. Kolejnym nagradzanym filmem Romana Polańskiego stał się dramat wojenny "Pianista" z 2002 roku. Film zdobył Złotą Palmę na Festiwalu w Cannes, 7 Cezarów raz 3 Oscary. W 2010 roku powstał "Autor widmo", za który Roman Polański otrzymał Srebrnego Niedźwiedzia na MFF w Berlinie oraz 6 nagród Europejskiej Akademii Filmowej, w tym za najlepszy film, reżyserię i scenariusz oraz dwa Cezary. Nagrodzona została także "Rzeź", ostatni jak dotąd film reżysera. Dostała m.in Cezara za najlepszy scenariusz adaptowany.