Dziś w Warszawie na Aukcji Rzeźby w DESA Unicum odbędzie się licytacja legendarnej pracy "Ptak" Aliny Szapocznikow. Rzeźba przez ponad pół wieku była uważana za zaginioną, a niedawno została odnaleziona w USA. Cena wywoławcza za dzieło to 400 000 złotych. Estymacja wynosi od 900 000 do 1 400 000 złotych.

Rzeźba "Ptak" powstała pod koniec lat 50. w pracowni przy ulicy Królewskiej w Warszawie. W Polsce Alina Szapocznikow była już wtedy artystką znaną i docenianą.  Chciała podbić rynek amerykański. Pierwszym sukcesem była zbiorowa wystawa "Polish Painting and Scupture" w Gres Gallery w Waszyngtonie w 1961 roku. Po wystawie słuch o pracy zaginął. Po pół wieku, nieoczekiwanie, "Ptak" odnalazł się.

W jaki sposób rzeźba została odnaleziona? Marszandzi z Polski opisują to tak: "Stan Nowy Jork. Mieścina na amerykańskiej prowincji. Ciepłe lipcowe popołudnie. Dom w kolonialnym stylu, z tarasem wychodzącym na ogród w słońcu. Mężczyzna w średnim wieku, dystyngowany kolekcjoner, prezentuje polskiemu ekspertowi znajdujące się w jego kolekcji obrazy. Przy okazji prosi o pomoc w identyfikacji pewnej rzeźby - zapisane po czesku nazwisko sprawia, że nie wie, kim jest jej twórca. Prywatne poszukiwania okazały się bezowocne, czeski trop się nie sprawdził. Charakterystyczna, 160-centymetrowa rzeźba ukryta jest w osobnym i zakurzonym pomieszczeniu gospodarczym, przypominającym drewnianą szopę schowaną w cieniu domu. Okazuje się być zaginioną od ponad 50 lat pracą najwybitniejszej polskiej artystki, Aliny Szapocznikow". Odkryte pod zmurszałą plandeką dzieło warte jest ponad milion złotych. Polskim ekspertem był Juliusz Windorbski, prezes DESA Unicum.

Rzeźba "Ptak" jest unikatem. Estymacja pracy na najbliższej aukcji wynosi od 900 000 do 1 400 000 złotych. Być może będzie to ostatnia i zarazem jedyna okazja, żeby zobaczyć pracę na żywo, zanim na kilka kolejnych dziesięcioleci trafi do prywatnych kolekcji.

(abs)