Od poniedziałku 10 sierpnia do niedzieli 16 sierpnia w stolicy będzie można usłyszeć marszowy krok i kroki przechodniów, czyli odgłosy okupowanej Warszawy. "Słyszysz, Mirów?" to udźwiękowienie Kładki Pamięci przy skrzyżowaniu ulic Żelaznej i Chłodnej, która symbolizuje przejście łączące w 1942 r. Małe i Duże Getto. "Jest przesyt obrazów. Myślę, że to będzie bardziej trafiać do ludzi, bo wpływa to na ich wyobraźnię" - mówi Wiktora Frydrych, autorka projektu.

"Słyszysz, Mirów?" /Magdalena Jednacz /RMF FM

Wiktoria Frydrych to studentka Pracowni Sztuki Domeny Publicznej ASP. "Słyszysz, Mirów?" jest jej projektem w ramach pracy, która miała na celu odniesienie się do "polityki traumy". Jego współorganizatorem jest Urząd Dzielnicy Wola.

Projekt potrafi w sposób nienachalny odnieść się do pamięci getta warszawskiego. Nawet mieszkańcy Woli trochę przyczynili się do stworzenia tej instalacji - mówi autorka.  W jaki sposób? Frydrych prosiła przechodniów, aby przeszli po drewnianych podłożach, tym samym nagrywając ich. Każdy może to interpretować na swój sposób. Takie pomniki w jakiś sposób nawiązują do tej rzeczywistości głębiej, niż sama forma wizualna - dodaje artystka.

Co na to Warszawiacy? Są zadowoleni! W rozmowie z reporterką RMF FM przyznają, że potrzebne są takie projekty, żeby przypomnieć historię a sama instalacja ożywiła skrzyżowanie ulic Żelaznej i Chłodnej. Zdarzają się też tacy okoliczni mieszkańcy, którzy zastanawiają się, czy nie będzie to zakłócało ich spokoju.
  Odgłosy okupowanej Warszawy będzie można usłyszeć do niedzieli w godzinach 11.00-13.00 i 16.00-19.00. Dodatkowo od środy do niedzieli codziennie o godz. 17:30 odbędzie się spacer na zmianę prowadzony przez Tomasza Leca, autora Kładki Pamięci i Jana Jagielskiego z Żydowskiego Instytutu Historycznego.

(abs)