​Wyjątkowa zima w świecie Muminków. I Florida Project. To dwie kinowe nowości najbliższego weekendu.

Magiczna zima Muminków

Ten film to polsko-fińska koprodukcja. Powrót kultowej bajki autorstwa Tove Jansson. W piątek 22 grudnia wejdzie do kin. To będzie wyjątkowa zima w świecie Muminków. Wyjątkowa, bo pierwsza. W śnieżnej, mroźnej Finlandii, którą zamieszkują, zazwyczaj zasypiają na zimę, by po obudzeniu powitać piękno wiosny i cieszyć się resztą roku. Muminki czeka mnóstwo niespodzianek, a przede wszystkim pierwsze święta i magia gwiazdki. 

W postać narratora zimowej opowieści Muminków wciela się Piotr Fronczewski. Muminek przemówi głosem Macieja Musiała. W postać Mamy Muminka wciela się Natalia Kukulska, głosu Tacie Muminka użyczył Maciej Stuhr.

The Florida Project

Okrzyknięty przez krytykę jednym z najlepszych filmów roku, "The Florida Project" Seana Bakera pewnie zmierza po oscarowe nominacje. 

Na razie ma m.in nominację do Złotego Globu dla Willema Dafoe w roli menedżera motelu. Film zachwycił publiczność na festiwalach w Cannes, Toronto, Nowym Jorku i Londynie, a do regularnej dystrybucji w Polsce trafi 22 grudnia. 

Główna bohaterka tego filmu Moonee ma sześć lat i zawadiacki uśmiech, a dni spędza poza domem z paczką przyjaciół. Dom w ich przypadku oznacza motel Magic Castle, wściekle liliowy budynek z zewnątrz przypominający pałac z bajki. Moonee, niczym odkrywca z przygodowej powieści, każdego dnia przemierza okolice i razem z kolegami odkrywa tajemnice niezwykłego miejsca, w których przyszło im żyć. Swój poprzedni film "Tangerine" Sean Baker nakręcił na iPhonie. Tym razem wspólnie z operatorem Alixisem Zabem sięgnęli po klasyczną taśmę filmową 35 mm.