Co nas czeka w najbliższym tygodniu w kulturze? Sporo atrakcji dla miłośników dobrej literatury, fanów komiksowego "Doktora Starnge" i wielbicieli Bena Afflecka.

Niepublikowane listy niezwykłej pary

"Najlepiej w życiu ma Twój Kot, bo jest przy Tobie" - pisze z Zakopanego przyszła Noblistka Wisława Szymborska do Kornela Filipowicza. To po jego śmierci powstanie słynny wiersz "Kot w pustym mieszkaniu". W chwilach rozłąki zawsze pisali do siebie listy. Listy zabawne, liryczne, miłosne. 26 października ukazuje się książka "Najlepiej w życiu ma Twój Kot".

A w poniedziałek 24 października o 14.00 w ogrodzie przy Dworku Łowczego w Krakowie będzie sadzenie Akacji Wisławy Szymborskiej i Buka Kornela Filipowicza, w rolę ogrodników wcielą się przyjaciele - poeci: Ewa Lipska, Urszula Kozioł, Jerzy Kronhold, Ryszard Krynicki, Bronisław Maj i Adam Zagajewski oraz laureaci Nagrody im. Wisławy Szymborskiej Roman Honet i Jakub Kornhauser. Fragmenty premierowej książki przeczytają Anna Radwan i Jerzy Radziwiłowicz.

Festiwal Conrada

Obchody 3. rocznicy przyznania Krakowowi tytułu Miasta Literatury UNESCO zapowiada rozpoczynający się w poniedziałek 24 października 8. Festiwal Conrada. W spotkaniach festiwalowych zaplanowanych w tym roku w unikalnej przestrzeni Pałacu Czeczotki na rogu ulic Wiślnej i św. Anny weźmie udział mistrzowska reprezentacja pisarzy i pisarek z całego świata, w tym min. autor bestsellerowych "Godzin" Michael Cunningham, wybitny australijski prozaik Richard Flanagan, najmłodsza w historii zdobywczyni nagrody Bookera - Eleanor Catton, węgierski pisarz, poeta i wykonawca głównej roli w filmie "Syn Szawła" Géza Röhrig, a także Samar Yazbek, Michel Faber, Andrzej Stasiuk, Artur Domosławski, Wojciech Górecki i wielu innych.

Doktor Strange od 26.10 w kinach

Fani komiksów Marvela już nie raz mieli okazję oglądać swoich ulubieńców, którzy w ostatnich latach przeskoczyli z papierowych stron na duży ekran. Teraz sam Doktor Strange, który zadebiutował na kartach komiksu Marvela w 1963 roku,  jest gotów by dołączyć do Iron Mana i Avengersów. Komiksy z serii opowiadającej historię Strange’a są totalnie odjechane. To samo chcieliśmy uzyskać w filmie - mówi odtwórca tytułowej roli, doktora Stephena Strange’a, Benedict Cumberbatch. Steve Ditko to jeden z największych artystów w dziejach Marvela. Dziś możemy wziąć jego szalone pomysły z lat 60., te obłędne wizje, te dzikie okładki, i dzięki najnowszym technologiom stworzyć z nich trójwymiarowy świat na kinowym ekranie. Idziemy na całość - podkreśla producent filmu Kevin Feige.

Ben Affleck jako Księgowy

Nagrodzony Oscarem Ben Affleck gra tytułową rolę w filmie "Księgowy" w reżyserii Gavina O’Connora. Christian Wolff to geniusz matematyczny, którego więcej łączy z liczbami niż z ludźmi. Pod przykrywką małomiasteczkowego biura rachunkowego pracuje jako niezależny księgowy dla najbardziej niebezpiecznych organizacji przestępczych na świecie. Kiedy Wydział ds. ścigania przestępstw Departamentu Skarbu, prowadzony przez Raya Kinga zaczyna się nim coraz bardziej interesować, Christian podejmuje współpracę z legalnym klientem — nowoczesną firmą specjalizującą się w dziedzinie robotyki. Jej księgowa wykryła niezgodność opiewającą na miliony dolarów. Jednak, kiedy Christianowi udaje się uzyskać prawdziwy obraz sytuacji finansowej firmy i zbliżyć się do odkrycia prawdy, liczba ofiar zaczyna niebezpiecznie wzrastać. Film 28 października wchodzi do polskich kin.


(j.)