Javier Bardem i Penélope Cruz w roli Pablo Escobara i jego kochanki. Gwiazdy muzyki na Tauron Life Festival Oświęcim. A także nowy spektakl Krzysztofa Warlikowskiego z wyśmienitą obsadą. Tak zapowiada się nowy tydzień w kulturze.

"Kochając Pabla, nienawidząc Escobara"

Historia romansu najpotężniejszego gangstera świata w polskich kinach pojawi się 15 czerwca. Film to ekranizacja bestsellerowego pamiętnika "Kochając Pabla, nienawidząc Escobara" autorstwa Virginii Vallejo - kochanki Pablo Escobara, czyli człowieka uznawanego za najpotężniejszego i najokrutniejszego barona narkotykowego wszech czasów.

W rolach głównych występują zdobywcy Oscarów - Javier Bardem i Penélope Cruz, para również w życiu prywatnym. 


Pablo Escobar, najpotężniejszy baron narkotykowy XX wieku zajmuje się przemytem kokainy do USA i wielu innych państw na świecie. Wartość jego zarobków jest oszacowana na 55 miliardów dolarów. Pewnego dnia poznaje piękną Virginię Vallejo - ambitną gwiazdę kolumbijskiej telewizji. To spotkanie odmienia serce nieobliczalnego przestępcy, który zakochuje się w nowo poznanej kobiecie. Wkrótce dziennikarka na własne oczy poznaje demoniczne oblicze mężczyzny - powiązania gangstera z kolumbijskimi rewolucjonistami, kulisy przemysłu kokainowego i grozę narkoterroryzmu. Coś jednak trzyma oboje przy sobie i nie pozwala im się rozstać.

Festiwal w Oświęcimiu

Gitarzysta Carlos Santana wystąpi 15 czerwca na Tauron Life Festival Oświęcim. Tego dnia wystąpią też Alvaro Soler, Blue Cafe oraz węgierski zespół Vera Jonas Experiment. Dzień później - szwedzka legenda rocka Europe oraz międzynarodowy big band pod wodzą innowacyjnego polskiego rapera. 

Wrocławski raper i performer L.U.C. wystąpi na scenie TLFO razem ze swoją nieograniczoną, międzynarodową orkiestrą, łączącą hip-hop, folk, funk i orkiestry dęte. Skład big bandu nie jest stały - Rebel Babel to potężny projekt łączący muzyków z różnych zakątków Europy, który pokazuje, że dla muzyki nie istnieją granice. Koncerty odbywają się zwykle w kilkudziesięcioosobowych składach złożonych z muzyków brassowych i raperów. 

Ideą Tauron Life Festival Oświęcim festiwalu jest budowanie pokojowych relacji ponad granicami kulturowymi i państwowymi, a w konsekwencji potępienie rasizmu i antysemityzmu. Przesłanie wypływa z Oświęcimia, w którym podczas wojny Niemcy utworzyli obóz Auschwitz, symbol zagłady Żydów oraz martyrologii Polaków i innych narodów. Tegoroczna edycja festiwalu potrwa od 14 do 16 czerwca.


Warlikowski "Wyjeżdżamy"

Po 12 latach od premiery "Kruma" Krzysztof Warlikowski wraca do twórczości Hanocha Levina. Krum wracał do ojczyzny po nieudanej wyprawie za granicę, wciąż pełen nadziei na spełnienie. Teraz wszyscy chcą gdzieś wyjechać.

 Premiera spektaklu "Wyjeżdżamy" 14 czerwca w Nowym Teatrze w Warszawie. Przedstawienie Krzysztofa Warlikowskiego powstaje na podstawie "Pakujemy manatki" Hanocha Levina, autorem przekładu jest Jacek Poniedziałek. Muzykę napisał Paweł Mykietyn. W obsadzie Agata Buzek, Magdalena Cielecka, Ewa Dałkowska, Małgorzata Hajewska-Krzysztofik, Jadwiga Jankowska-Cieślak, Dorota Kolak, Monika Niemczyk, Maja Ostaszewska, Jaśmina Polak, Magdalena Popławska, Andrzej Chyra, Bartosz Gelner, Maciej Gąsiu Gośniowski, Wojciech Kalarus, Marek Kalita, Rafał Maćkowiak, Zygmunt Malanowicz, Piotr Polak i Jacek Poniedziałek.


(mn)