W księgarniach już kilka dni po śmierci Ryszarda Kapuścińskiego zabrakło jego książek. Ale już w najbliższych dniach sytuacja się zmienić. Wydawcy zapowiadają dodruki i wznowienia większości dzieł pisarza. Co więcej, jeszcze w lutym do księgarń trafią dwie nowe książki o najwybitniejszym polskim reporterze.

"Podróże z Kapuścińskim. Opowieści 13 tłumaczy" miały być prezentem niespodzianką na 75. urodziny pisarza, jednak redakcja nie zdążyła mu jej pokazać. Dzieło to osobiste opowieści tłumaczy jego książek, m.in. Andersa Bodegarda ze Sztokholmu, Martina Pollacka z Wiednia, Klary Główczewskiej z Nowego Jorku, Tapaniego Kńrkkńinena z Helsinek, Błagowesty Lingorskiej z Sofii, Very Verdiani z Florencji. Dla tej trzynastki Kapuściński jest nie tylko mistrzem, ale i bliskim im człowiekiem.

W drugiej połowie lutego ukaże się z kolei "Kapuściński: Nie ogarniam świata". Książka w dużej mierze oparta została na rozmowach przeprowadzonych z Ryszardem Kapuścińskim przez Witolda Beresia i Krzysztofa Burnetkę, które (w całości lub fragmentach) publikowane były w "Tygodniku Powszechnym" w latach 1991-2001.

Wraz z komentarzami i wspomnieniami autorów książka jest również podsumowaniem dwudziestu lat po upadku komunizmu i analizą największych problemów, jakie mogą trapić świat w nadchodzących latach. Tom zawiera także wiele nieznanych zdjęć Ryszarda Kapuścińskiego, które udostępniła wdowa po pisarzu.