Niedawno odkryty rysunek weneckiego malarza Canaletta (Giovanni'ego Antonio Canala) został sprzedany w Londynie za 2 miliony 423 tysiące 199 euro na aukcji Sotheby's. Wykonane brązowym tuszem dzieło nosi tytuł "Camp San Giacomo di Rialto".

Zobacz również:

Dzieło malarza zwanego też Canalettem Starszym (1697-1768) z pasją licytowało sześciu chętnych. Cena spod młotka przeszła najśmielsze oczekiwania. Przed aukcją nigdzie wcześniej nie notowany rysunek wyceniano na 300-500 tys. funtów (360-600 tys. euro). Po raz ostatnio na widok publiczny wystawiono go 1876 roku.

Dotychczasowy rekord za rysunek Canaletta (widok zamku Warwick w Anglii) osiągnięty na aukcji w Nowym Jorku w 1986 r. wyniósł 715 tys. USD (ok. 600 tys. euro po obecnym kursie). Sprzedaż dzieła zaproponował Sotheby's prywatny właściciel. W posiadaniu jego rodziny było od ponad stu lat, choć nie miała ona wyobrażenia o jego wartości, bo dzieła Canaletta trafiają na rynek aukcyjny bardzo rzadko.

Inspirujący widok

Wenecki bazar z kościołem San Giacomo (św. Jakuba) i słynną, zdobioną freskami kolumnadą Ruga degli Orefici prowadzącą do mostu Rialto przemawiał do wyobraźni artysty, który namalował dwa obrazy ilustrujące to miejsce. Obecnie znajdują się one w Galerii Narodowej w Kanadzie i Narodowej Galerii w Dreźnie.

Giovanni Antonio Canal był wujem Bernardo Bellotto (1721-1780) także zwanym Canaletto, lub Canalettem Młodszym, który na dworze Stanisława Augusta Poniatowskiego zyskał pozycję nadwornego malarza. Malował obrazy o tematyce historycznej oraz tzw. weduty - niewielkich rozmiarów widoki miast.