Teksty czterech misteriów przygotowanych przez Karola Wojtyłę znajdą się w książce „Tajemnica Boga”, która trafi do księgarń już w poniedziałek. Żaden z nich nie był wcześniej publikowany.

Misteria zebrane w książce powstały w czasie, gdy młody ksiądz Karol Wojtyła pracował jako wikariusz w krakowskiej parafii św. Floriana. Ponad 60 lat przeleżały w szufladzie Jacka Fedorowicza należącego do zaprzyjaźnionego z Karolem Wojtyłą grona młodych ludzi.

Teksty zawarte w tomie to "Światłość Narodów", "Krzyż Chrystusa", "Chrystus Król" i "Niepokalana". Każde z przygotowanych przez przyszłego papieża misteriów zostało wystawione - część pod nadzorem Karola Wojtyły, a część już po jego odejściu z parafii.

Dla mojego taty ks. Wojtyła był ważną osobą i z tego powodu przechowywał związane z nim pamiątki. Ale był dyskretny. Po śmierci taty pomyślałem, że warto, żeby te teksty ujrzały światło dzienne - powiedział syn Jacka Fedorowicza, ks. Szymon Fedorowicz, pytany o powody przekazania misteriów do druku. To cenny materiał źródłowy do badań. Tekst komentatora-kapłana jest dość obszerny i bardzo ciekawy. W tych nabożeństwach jest dużo elementów teatru. Karol Wojtyła miał za sobą doświadczenia teatralne i potrafił robić takie rzeczy jak misteria - podkreślał o. Jacek Siepsiak z wydawnictwa WAM, które wyda "Tajemnicę Boga".