Nie żyje brytyjski pisarz Michael Bond - najbardziej znany jako twórca postaci misia Paddingtona. Literat zmarł w swoim domu po krótkiej chorobie. Miał 91 lat.

O śmierci Bonda poinformował wydawnictwo Harper Collins. Prezes wydawnictwa Charlie Redmayne podkreślił, że Bond był "jednym z wielkich pisarzy literatury dziecięcej" i pozostawia po sobie "wyjątkowy dorobek".

Twórca jednego z najważniejszych symboli Londynu

Pierwsza książka opisująca losy niedźwiadka została napisana w 1958 roku ("Miś zwany Paddington", polskie wydanie 1971), rozpoczynając życie jednego z najważniejszych symboli Londynu w literaturze dziecięcej. Na przestrzeni lat powstało ponad 20 krótkich powieści, animowany serial telewizji BBC i film pełnometrażowy ("Paddington"), którego druga część wejdzie do kin w drugiej połowie br.

Na pomysł stworzenia postaci Paddingtona - misia przedstawianego najczęściej w niebieskim kubraczku, czerwonych kaloszach i czerwonym kapeluszu - Bond wpadł, gdy wracając w Wigilię do domu zauważył w sklepie z zabawkami ostatniego, samotnie siedzącego misia. Kupił go i podarował swojej żonie Sue.

Jak tłumaczył po latach, patrząc na misia zastanawiał się nad tym, jak potoczyłaby się historia, gdyby taki miś ożył i pojawił się na znajdującej się w pobliżu jego mieszkania jednej z głównych londyńskich stacji kolejowych, Paddington. Dziś na tej stacji znajduje się pomnik niedźwiadka.

Korzenie historii Paddingtona sięgają czasów II wojny światowej

Jak podkreśla BBC, korzenie tej historii sięgają czasów drugiej wojny światowej, kiedy Bond widział pociągi z dziećmi wyjeżdżającymi z brytyjskich miast w celu uniknięcia zagrożenia związanego z bombardowaniem przez Niemców.

Miałem wspomnienia dzieci, które były ewakuowane z Londynu z karteczkami z imionami i całym dobytkiem w walizce - i to doświadczenie stało się częścią Paddingtona
- tłumaczył pisarz, dodając, że sam miś "był uchodźcą (z Peru). Znaleziono go na dworcu z karteczką "Proszę dbać o tego misia, dziękuję" i z małą walizeczką". Został adoptowany przez londyńską rodzinę Brownów.

Pytany, w czym tkwi tajemnica sukcesu jego postaci w dobie rozrywki cyfrowej Bond tłumaczył, że "Paddington jest wiecznym optymistą i zawsze chce więcej, niezależnie od tego, ile razy jego nadzieje są zawiedzione". To po prostu radość małego misia, który - pomimo najlepszych intencji - wiecznie wpada w tarapaty, ale zawsze udaje mu się z nich wykaraskać.

Na przestrzeni sześciu dekad książki o Paddingtonie sprzedały się w ponad 35 mln egzemplarzy i zostały przetłumaczone na ponad 40 języków, w tym polski.

Miś Paddington jest jedną z najważniejszych postaci brytyjskiej literatury dziecięcej. Kiedy w 1994 roku zakończono przekop tunelu La Manche pomiędzy Anglią a Francją pierwszym przedmiotem, który został przekazany Francuzom przez Brytyjczyków był właśnie pluszowy miś Paddington.

(mal)