Sprawdźcie, co przyniesie nowy tydzień w kulturze! Oto premiery, które czekają nas w kinie, teatrze i w księgarni.

W czwartek 2 czerwca ukaże się książka "Żywot człeka zmałpionego". To biografia Papcia Chmiela, 92. letniego Henryka Jerzego Chmielewskiego, autora słynnych komisów z serii "Tytus, Romek i A’Tomek". Papcio to również Powstaniec Warszawski. Jak żartuje we wstępie Tytus - "Dowiecie się, jakiego szmalu i majątku, poza sławą, dorobił się ten wąsatosiwy artysta".

W "Żywocie człeka zmałpionego" Chmielewski opisuje swoje dzieje od momentu zakończenia wojny po dzień dzisiejszy. Liczne zdjęcia, dokumenty i fragmenty komiksów doskonale ilustrują drogę znanego rysownika przez wyboje PRL-u, rodzenie się nowego ustroju z całkiem odmiennym rynkiem wydawniczym oraz ostatnie dokonania artysty. 

Henryk Jerzy Chmielewski to najpopularniejszy autor komiksów w Polsce, grafik, rysownik i publicysta, nestor i mistrz polskich twórców komiksów. Jest Kawalerem Orderu Uśmiechu. Mieszka i pracuje w Warszawie. Czytelnicy, którzy wychowali się na jego twórczości, z nostalgią witają dzisiaj wznowienia znanych książeczek, kupują je swoim dzieciom i niecierpliwie czekają na nowe przygody ukochanych bohaterów z dzieciństwa.

ŻÓŁWIE NINJA NA DZIEŃ DZIECKA

1 czerwca do polskich kin wchodzi film "Wojownicze żółwie ninja: Wyjście z cienia". To oparta na popularnej serii kontynuacja wielkiego przeboju kinowego z 2014 roku. Tym razem czterech wojowniczych śmiałków również stanie w obronie zagrożonego miasta. Tyle, że Donatello, Michelangelo, Raphael i Splinter będą musieli zmierzyć się z niebezpieczeństwem, o jakim nawet nie śnili. W obsadzie ponownie zobaczymy aktorów znanych z pierwszej części filmu oraz top modelkę Alessandrę Ambrosio. W filmie gra także trzykrotnie nominowana do Oscara Laura Linney.

TYDZIEŃ DZIECKA W TEATRZE

Tydzień Dziecka to wspólna inicjatywa warszawskich publicznych instytucji kultury z okazji Dnia Dziecka. W ciągu 9 dni w 13 instytucjach odbędą się m. in. koncerty, warsztaty, wycieczki, spektakle teatralne. Będą m.in warsztaty rodzinne towarzyszące wystawie "Podróżnicy" w Zachęcie i premiera spektaklu "Piotruś Pan" w Nowym Teatrze Krzysztofa Warlikowskiego w reżyserii Łukasza Kosa. Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na warsztaty "Zostań kolekcjonerem sztuki", a Teatr Syrena - na spektakl "Kot w butach" w reżyserii Jacka Bończyka. 

W kolejnych dniach Orkiestra Sinfonia Varsovia zorganizuje dla młodych widzów koncert "Aidy" oraz warsztaty muzyczne, plastyczne i konkurs wokalny dla przedszkolaków. 4 czerwca Nowy Teatr poprowadzi warsztaty dla dzieci ze Spotlight Kids, Muzeum Warszawy otworzy Małą Akademię Praską, zaś Centrum Edukacji Przyrodniczo-Leśnej przygotuje wielki piknik rodzinny, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej zaprosi na rodzinną wycieczkę do Szumina. 

W ostatni dzień Tygodnia Dziecka, 5 czerwca w Muzeum POLIN odbędą się warsztaty Król Maciuś w Krainie Czarów oraz koncert, a w TR Warszawa rodzinne zajęcia teatralne "Mama, Tata i ja".

(mal)