Nicole Kidman i Colina Firtha można zobaczyć w "Drodze do zapomnienia", filmie o honorze, miłości i przebaczeniu. To jest ekranizacja bestsellerowej książki, opisującej losy brytyjskiego oficera zmuszonego do wycieńczającej pracy przy budowie Kolei Birmańskiej, zwanej "koleją śmierci". Wśród premier weekendu są też "Syn Boży" oraz "Niezgodna" z Kate Winslet w jednej z ról.

"Droga do zapomnienia"


"Droga do zapomnienia" opowiada historię brytyjskiego oficera, Erica Lomaxa (Colin Firth), który uczestniczył w kampanii birmańskiej i został schwytany przez Japończyków. Po latach, wspomagany przez swą żonę Patti (Nicole Kidman) postanawia odnaleźć japońskiego strażnika, który poddawał go torturom. Film oparto na prawdziwych wydarzeniach, znanych ze wspomnieniowej książki Lomaxa, a także głośnego filmu dokumentalnego "Enemy, My Friend?" Franka Finlaysona. Główny prześladowca Lomaxa, Takashi Nagase, także trafił do filmu i literatury. Po wojnie został mnichem buddyjskim. Wydał książkę "Crosses and Tigers" i sfinansował budowę świątyni, gdzie modlono się za ofiary wojny. Grający Nagase w "Drodze do zapomnienia" Hiroyuki Sanada mówił: "Myślę, że dla japońskiego aktora taka rola to rodzaj misji. Nagase miał podobną misję, został tłumaczem i buddystą, zainicjował akcję modlitw dla upamiętnienia pamięci jeńców. Był jednym z tych, którzy chcieli zdecydowanie rozliczyć się z dziedzictwem japońskiego militaryzmu".

"Syn Boży"

 

Film "Syn Boży" nakręcili twórcy bijącego rekordy popularności serialu "Biblia". W tytułowej roli oglądamy portugalskiego aktora Diogo Morgado, a jako Marię można zobaczyć aktorkę z dwukrotnie nominowanej do Złotego Globu roli w "Dotyku anioła" Romę Downey. Przejmującą muzykę do filmu skomponował Hans Zimmer, uhonorowany Oscarem twórca kompozycji do "Zniewolonego. 12 Years a Slave", "Incepcji", "Gladiatora" i "Króla Lwa". Film pokazuje całe życie Chrystusa - od narodzin przez Jego nauczanie, ukrzyżowanie aż po zmartwychwstanie. Jak wspominają twórcy filmu, kręcenie sceny, w której Jezus idzie po wodzie do łódki z apostołami, było szczególnie trudne ze względu na kapryśną pogodę oraz użycie skomplikowanych efektów specjalnych. Ekipa skonstruowała pod powierzchnią wody specjalną platformę, po której Morgado mógł zmierzać po wodzie w kierunku łodzi - była ona przyczepiona linami do brzegu, na którym grupa filmowców nią kołysała.

"Niezgodna"

Wyreżyserowana przez Neila Burgera "Niezgodna" to pierwsza część planowanej filmowej trylogii nakręconej w oparciu o bestsellerową serię powieści autorstwa Veroniki Roth. Akcja została osadzona w świecie przyszłości, w którym ludzie są przyporządkowywani na podstawie cech swoich osobowości konkretnym odłamom: odważni zostają skierowani do Nieustraszonych, szczerzy są wysyłani do Prawości, spokojni idą do Serdeczności, bezinteresowni stają się członkami Altruizmu, a inteligentni trafiają do Erudycji. Shailene Woodley gra dziewczynę z predyspozycjami do wszystkich odłamów - w tym świecie taka niebezpieczna cecha jest nazywana "niezgodnością". Kate Winslet wciela się w przebiegłą Jeanine Matthews, czarny charakter filmu, chłodną do bólu przywódczynię odłamu Erudycji, która zamierza przeprowadzić zamach stanu, przy okazji eliminując wszystkie osoby niezgodne. To niezwykle inteligentna kobieta o bardzo racjonalnym umyśle, która zasadniczo pragnie oczyścić swój naród z elementów, które jej zdaniem do niego nie pasują - mówi Kate Winslet. Chce również, by Erudycja obaliła panowanie Altruistów i stała się odłamem rządzącym. Wszystkie te kwestie sprawiają, że to bardzo ciekawa postać. W dość krótkim czasie musiałam zagrać na ekranie wiele rzeczy i podobało mi się to wyzwanie - dodaje aktorka.

(abs)