"Życie Pi", wyreżyserowane przez Anga Lee na podstawie powieści kanadyjskiego pisarza Yanna Martela, trafi w piątek do polskich kin. Na ekrany wejdą też m.in. "Jack Reacher" z Tomem Cruisem i polski thriller "Sęp" z Michałem Żebrowskim.

"Historia o wytrwałości, inspiracji, nadziei", "zapierające dech w piersiach dzieło, które nie tylko zachwyca stroną wizualną, ale i skłania do refleksji" - tak ekranizację "Życia Pi" zapowiada polski dystrybutor filmu. Powieść Yanna Martela, uhonorowana prestiżową Nagrodą Bookera, ukazała się w 2001 r. Jest historią pochodzącego z hinduskiej rodziny nastoletniego chłopaka, Piscine "Pi" Patela, który ocalał z katastrofy statku i przez ponad 200 dni dryfował po Pacyfiku razem z innym rozbitkiem, tygrysem bengalskim, z którym nawiązał przyjaźń.

"Życie Pi" w reżyserii Anga Lee jest produkcją amerykańsko-chińską. Rolę Pi zagrał 17-letni w chwili rozpoczęcia zdjęć indyjski aktor Suraj Sharma. Lee powierzył mu główną rolę - po tym jak przesłuchano ponad trzy tysiące innych kandydatów - mimo, że chłopak nie miał wcześniej żadnego doświadczenia aktorskiego. W obsadzie "Życia Pi" jest też m.in. Gerard Depardieu. Zdjęcia do filmu powstawały głównie na Tajwanie i w Indiach. Na Tajwanie, na potrzeby prac ekipy, utworzono specjalnie m.in. ogromny zbiornik wodny.

Tom Cruise w kryminale


W kryminale "Jack Reacher: jednym strzałem" ("Jack Reacher", USA, reż. Christopher McQuarrie) Tom Cruise zagrał tytułową rolę. W obsadzie są też m.in. Rosamund Pike, Robert Duvall i Werner Herzog. Dowody przeciw mordercy Jamesowi Barrowi są niepodważalne. Jednak oskarżony nie chce rozmawiać z adwokatem, a jedynie z tajemniczym Jackiem Reacherem. James zostaje pobity w więzieniu i zapada w śpiączkę. Jego siostra Rosemary postanawia pomóc bratu, wynajmuje młodą, ambitną prawniczkę - czytamy w opisie fabuły.

Polski thriller z gwiazdorską obsadą


Michał Żebrowski oraz Anna Przybylska, Paweł Małaszyński i Daniel Olbrychski - m.in. ci aktorzy wystąpili w thrillerze "Sęp" w reżyserii Eugeniusza Korina. Nagle, bez śladu, zaczynają znikać ludzie. Śledztwo trafia w ręce Sępa (Żebrowski), policjanta z Warszawy, który wydaje się pozbawiony uczuć. Twardy, nieprzekupny, bez zobowiązań i przysług do wyświadczenia innym. Do czasu, aż poznaje Nataszę, kobietę inną niż te, które spotykał do tej pory. Sęp rozpocznie niebezpieczną grę z przeciwnikiem wyprzedzającym go wciąż o krok. Odkryje świat, w którym ludzie prowadzą podwójne życie - streszczają tę historię twórcy.