Najpopularniejsi artyści minionego roku, wschodzące gwiazdy polskiej sceny muzycznej i znakomity kabareton - to wszystko znalazło się w programie jedenastej już edycji Sopot TOPtrendy Festiwal. Impreza po 4 latach wróciła do Opery Leśnej. Festiwal ruszył w piątek i zakończył się w niedzielę.

W pierwszym dniu festiwalu widzowie i kilkutysięczna publiczność obejrzeli aż trzy wyjątkowe koncerty. Wśród nich znalazł się jubileuszowy występ zespołu Big Cyc. Zespół świętuje w tym roku swoje 25-lecie. Podczas koncertu, obok samych jubilatów wystąpili również specjalni goście.

Później na scenie pojawili się dziesiątka wykonawców, których płyty osiągnęły w minionym sezonie rekordową sprzedaż. Na koncercie TOP usłyszeć można było Anię Dąbrowską, Andrzeja Piasecznego (w dwóch projektach), zespół Coma, Hey, Kamila Bednarka, Marię Peszek, Artura Andrusa, Donatana i formację KNŻ (Kazik Na Żywo).

Na tym nie koniec muzycznych atrakcji. Wielbiciele polskiego rocka otrzymali ogromną niespodziankę w postaci koncertu zespołu Hey. Był to kolejny występ jubileuszowy, grupa postanowiła bowiem świętować wspólnie z Telewizją POLSAT 20-lecie istnienia.

"Największy Przebój Roku" i konkurs "trendy" w drugim dniu festiwalu

Koncert jakiego jeszcze w historii Sopot TOPtrendy Festiwal nie było odbył się drugiego dnia festiwalu. Po raz pierwszy bowiem w ramach imprezy został przeprowadzony konkurs na "Największy Przebój Lata". Powalczyli w nim młodzi artyści, których utwory w ostatnim roku gościły na 1. miejscach list przebojów oraz te, które były najczęściej grane w stacjach radiowych w całej Polsce. Wśród nich byli m.in. zwycięzcy "Tylko muzyka. Must be the music" - zespoły Enej i LemOn, finaliści ubiegłorocznego konkursu "Trendy" - "Loka i Jula", a także Ania Wyszkoni, formacja Pectus, Rafał Brzozowski i Ewelina Lisowska. O tym, który utwór zasłużył na miano "Przeboju roku" zdecydowali widzowie w głosowaniu SMS-owym. Wygrał ostatecznie zespół Enej. W koncercie trendy triumfował natomiast Sebastian Riedel z zespołem Cree.

Kabareton w ostatnim dniu

Już tradycyjnie, na ostatni dzień imprezy organizatorzy przygotowali sporą dawkę humoru. Na scenie, w ramach jubileuszowej X Sopockiej Nocy Kabaretowej, wystąpiły najpopularniejsze kabarety i satyrycy. Zobaczyliśmy, m.in.: kabarety Ani Mru-Mru, Paranienormalni, Kabaret Moralnego Niepokoju, Łowcy.B, Smile, Grupa Mocarta, Marcina Dańca, Ireneusza Krosnego, Artura Andrusa, Andrzeja Grabowskiego, Olafa Lubaszenkę oraz Cezarego Pazurę.