Studio Architektoniczne Kwadrat z Gdyni zwyciężyło w międzynarodowym konkursie na projekt koncepcji architektonicznej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Na konkurs wpłynęło ponad 120 prac z kilkudziesięciu krajów z całego świata.

Prace oceniało międzynarodowe jury, w skład którego weszli architekci: Daniel Libeskind, George Ferguson, Hans Stimmann, Wiesław Gruszkowski, Grzegorz Buczek, Wiesław Czabański, Wiesław Bielawski, a także dyrektor Museum of London Jack Lohman, artysta grafik Andrzej Pągowski, scenograf i kostiumolog Krystyna Zachwatowicz-Wajda oraz historyk Wojciech P. Duda.

Muzeum zostanie wzniesione przy ul. Wałowej w Gdańsku. Zwycięzca konkursu otrzymuje 80 tys. euro oraz zaproszenie do udziału w postępowaniu na opracowanie projektu budowlanego wraz z zagospodarowaniem terenu muzeum.

Budowa muzeum rozpocznie się w roku 2012. Uroczyste otwarcie obiektu planowane jest na 1 września 2014 r.,˙w 75. rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Tusk: Muzeum II Wojny Światowej to priorytet

Premier Donald Tusk zadeklarował dziś w Gdańsku, że budowa Muzeum II Wojny Światowej w tym mieście będzie traktowana priorytetowo "nawet w trudnych czasach kryzysu". W doświadczeniu ludzkości i każdego z nas istnieją rozmaite fenomeny (...), II wojna światowa to upiorny fenomen, to coś upiornie wyjątkowego, a zaczęła się w tym mieście - mówił premier. To jest doświadczenie, które dotyka wszystkich ludzi bez wyjątku, począwszy od roku 1939 - podkreślił.

Premier dziękował tym wszystkim, którzy włożyli wielki wysiłek, doświadczenie i autorytet w to, by zorganizować i rozstrzygnąć konkurs na koncepcję Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Zaangażowanie ludzi, którzy zdecydowali się pomóc nam, uczestnicząc w konkursie jako jurorzy i jako twórcy, potwierdza głęboki sens tej inicjatywy - mówił Tusk. A - jak przypomniał - nie była ona na początku traktowana jako jednoznaczna.

Gratulując zwycięzcom konkursu, podkreślił: to wielka sprawa móc wygrać w takim towarzystwie, przed takim jury i w takiej sprawie