W obiektach dawnej elektrowni Huty Królewskiej w Chorzowie rozpoczyna działalność Muzeum Hutnictwa. Wielkie piece, walcarka, prasa i prostownica do szyn kolejowych - to tylko część urządzeń, które od 27 listopada będzie można zobaczyć w tej placówce.

Chorzów zrodził się z przemysłu. A o swojej historii i tożsamości nigdy nie można zapominać. To Muzeum jest świadectwem naszego przemysłowego rodowodu - podkreśla Andrzej Kotala, prezydent Chorzowa.

Muzeum Hutnictwa przy ul. Metalowców 4a w Chorzowie znajduje się w hali wzniesionej w 1895 r. dawnej elektrowni Huty Królewskiej (późniejsza nazwa to Huta Kościuszko), którą z terenem i kilkoma innymi budynkami miasto pozyskało 11 lat temu.

To miejsce jest świątynią przemysłu - ocenił miejski konserwator zabytków w Chorzowie i jeden z inicjatorów powstania muzeum Henryk Mercik. Dzięki swojej architekturze i klimatowi ma ogromny potencjał. To niezwykłe, z jakim nadzwyczajnym pietyzmem i namaszczeniem traktowano obiekt, w którym miała znaleźć się tylko elektrownia - podkreślił.

"Sięgamy po historię, trzymając rękę na pulsie współczesnego świata"

Na sobotę zaplanowano Festiwal Otwarcia Muzeum Hutnictwa. Muzeum Hutnictwa ma charakter społeczny. Nie powstałoby, gdyby nie wsparcie środowiska hutniczego i bezpośredni udział byłych pracowników w tworzeniu wystawy. Sięgamy po historię, trzymając jednak rękę na pulsie współczesnego świata - mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Muzeum władze Chorzowa przygotowywały kilka lat. W sierpniu 2019 r. miasto utworzyło instytucję kultury. W hali byłej hutniczej elektrowni przeprowadzono do końca ubiegłego roku prace budowlane i adaptacyjne. Jednocześnie projektowana była  wystawa oparta m.in. o zachowane maszyny: zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Maszyny w większości pochodzą z hut: Batory i Królewskiej, a bohaterami wystawy, dzięki projektowi "Mów mi huto", są dawni pracownicy tych zakładów. To oni opowiadają o maszynach, mówią o procesach technologicznych, o wypadkach, ale też o swoim życiu, np. jak spędzali czas wolny. Dla dzieci przygotowano specjalną ścieżkę, której patronem i przewodnikiem jest dobry duch: Przetopek.

Gorąca Linia RMF FM jest do Waszej dyspozycji! Przez całą dobę czekamy na informacje od Was, zdjęcia i filmy.

Możecie dzwonić, wysyłać SMS-y lub MMS-y na numer 600 700 800, pisać na adres mailowy fakty@rmf.fm albo skorzystać z formularza WWW.
Opracowanie: