Na Śląsku trwają zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku z Michałem Koterskim w roli głównej. Na oficjalnych zdjęciach i materiale wideo z planu można zobaczyć, jak filmowcy odtwarzali bal sylwestrowy sprzed lat.

Na Śląsku trwają zdjęcia do filmu o Edwardzie Gierku z Michałem Koterskim w roli głównej. Na oficjalnych zdjęciach i materiale wideo z planu można zobaczyć, jak filmowcy odtwarzali bal sylwestrowy sprzed lat.
Rafał Zawierucha, Małgorzata Kożuchowska i Michał Koterski na planie filmu /Materiały Global Studio /Materiały prasowe

Za reżyserię i zdjęcia odpowiadają bracia Węgrzyn - Michał i Wojciech. To oni nakręcili wcześniej film "Proceder" o raperze Tomku Chadzie, który był pokazywany w Konkursie Głównym Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. 

Na Śląsku zdjęcia do filmu "Gierek" realizowane są w Ustroniu, Katowicach, Dąbrowie Górniczej i Zawierciu. W połowie sierpnia filmowcy przeniosą się do Warszawy. Za produkcję filmu odpowiada Global Studio.


Edward Gierek to w zbiorowej pamięci Polaków jedna z najważniejszych postaci XX wieku. Choć stoi w jednym szeregu z Janem Pawłem II, Józefem Piłsudskim czy Lechem Wałęsą, to jak dotąd branża filmowa zdawała się tego nie dostrzegać. Chcieliśmy wypełnić tę lukę - mówi cytowany na stronie producenta jeden ze scenarzystów filmu - Rafał Woś. Przy pisaniu scenariusza inspiracje czerpaliśmy z wyjątkowych źródeł: relacji bankiera pożyczającego pieniądze krajom bloku wschodniego, opowieści sekretarza, który obserwował czasy gierkowskie ze środka aparatu władzy oraz ze wspomnień  doradcy, który pomagał Gierkowi zmieniać i modernizować polską gospodarkę - dodaje.

Jak wcześniej informowano, żonę Edwarda Gierka gra Małgorzata Kożuchowska. Bardzo się ucieszyłam, kiedy dostałam propozycję zagrania Stasi Gierkowej. W końcu rola pierwszej damy PRL to nie lada gratka - podkreśla aktorka. Kiedy sięgnęłam po materiały archiwalne, pojawiły się wątpliwości - trudno dostrzec między nami podobieństwo... Podzieliłam się tymi wątpliwościami z producentami i reżyserem. Panowie rozwiali moje obawy - dodaje.

Przygotowując się do roli Edwarda Gierka Michał Koterski przeszedł fizyczną metamorfozę - przytył 17 kilogramów. Potrafi odtworzyć tę rolę tak realnie, że jesteśmy w stanie uwierzyć temu człowiekowi, pójść za nim, by dowiedzieć się, co się działo tak naprawdę w jego życiu, jak trudne decyzje musiał podejmować - mówi o nim reżyser filmu, Michał Węgrzyn.

Oprócz Kożuchowskiej i Koterskiego, w obsadzie filmu są m.in. Rafał Zawierucha, Ewa Ziętek, Jan Frycz, Sebastian Stankiewicz,  Antoni Pawlicki, Cezary Żak i Agnieszka Więdłocha. Na ekranie zobaczymy też Domnikę Gwit, Klaudię Halejcio, Krzysztofa Tyńca, Macieja Zakościelnego, Mikołaja Roznerskiego, Maurycego Popiela, Piotra Witkowskiego i Philippe'a Tłokińskiego. Premiera filmu zaplanowana jest na 15 października 2021 r.