Na Śląsku padł pierwszy klaps na planie filmu o Edwardzie Gierku. Rolę I sekretarza PZPR w latach 70. gra Michał Koterski. Trwają też zdjęcia do nowego filmu Wojtka Smarzowskiego pod roboczym tytułem "W2". W obsadzie m.in Robert Więckiewicz Agata Kulesza i Michalina Łabacz.

Gierek - braci Węgrzyn

Za reżyserię i zdjęcia filmu o Edwardzie Gierku odpowiadają bracia Węgrzyn. To twórcy filmu "Proceder" o raperze Tomku Chadzie, który pokazywany był w Konkursie Głównym festiwalu filmowego w Gdyni. "Gierka" realizuje Global Studio. Jak wyjaśnia producent filmu Janusz Iwanowski to będzie opowieść o latach pomiędzy rokiem 1970 a 1982, czyli od momentu, gdy Edward Gierek objął stanowisko I sekretarza PZPR i wyjechał do Warszawy, po czas po opuszczeniu ośrodka internowania, kiedy nieomal ociera się o śmierć. To opowieść o człowieku i o jego relacjach rodzinnych, a w tle będą historyczne wydarzenia. Cóż, trudno byłoby się odciąć od zdarzeń, które wówczas zachodziły - mówi PAP Iwanowski.

W rolę tytułowego bohatera wciela się Michał Koterski. Przygotowując się do roli aktor przytył 17 kilogramów. Stanisławę Gierek, żonę komunistycznego przywódcy, zagra Małgorzata Kożuchowska. Pierwszy klaps na planie padł 27 lipca w Ustroniu. Tam przywódca partii komunistycznej spędził ostatnie lata życia. Premierę filmu zaplanowano na październik 2021 roku.

W2 Smarzowskiego

W połowie lipca zaczęły się zdjęcia do najnowszego filmu Wojtka Smarzowskiego. "Machina ruszyła, zdjęcia potrwają do przełomu października i listopada, jesienią 2021 planujemy premierę" - piszą producenci na FB Studia Metrage. Zdjęcia powstawać będą w Polsce i na Łotwie. Fabuła trzymana jest w wielkiej tajemnicy.

Akcja ma rozgrywać się współcześnie, w ciągu jednej nocy, m.in w domu weselnym. Reżyser rok temu na Pol'and'Rock Festival ujawnił tylko, że znajdzie się w tym filmie część retrospektywna z czasów wojny.

Na profilu Studia Metrage opublikowano trzy kadry autorstwa fotosisty filmu Marcina Szpaka. Są na nich aktorzy Michalina Łabacz, Agata Kulesza, Robert Więckiewicz oraz Mateusz Więcławek.

W obsadzie filmu pod roboczym tytułem "W2" są też Arkadiusz Jakubik oraz Marian Dziędziel. Autorem zdjęć jest Piotr Sobociński Jr., operator takich filmów jak "Boże Ciało", "Cicha Noc", "Najlepszy", "Wołyń", a także "Bogowie".