Granitowe ściany w Zillertal, wapienna grota na Mont Clark w Newadzie czy bezludne obszary Arktyki - to tylko wybrane miejsca, które odwiedzi publiczność 8. Spotkań z Filmem Górskim. Impreza, która co roku gromadzi najwybitniejszych ludzi z gór, rozpoczyna się dzisiaj w Zakopanem.

Podczas festiwalu, który potrwa pod Tatrami do niedzieli, publiczność zobaczy w sumie 27 filmów. Ich twórcy zabiorą nas w najbardziej niedostępne zakątki świata, pokazując najbardziej ekstremalne wspinaczki. Wśród filmów konkursowych znalazł się również obraz Jerzego Porębskiego opowiadający historię życia Jerzego Kukuczki, jednego z najwybitniejszych himalaistów świata, drugiego w dziejach zdobywcy Korony Himalajów.

Wszystkie filmy będą walczyć o Grand Prix festiwalu, czyli Wielką Drewnianą Górę, która zostanie wręczona w sobotę. Naczelnik TOPR Drewnianą Górą wyróżni natomiast film najlepiej ukazujący człowieka w ekstremalnych sytuacjach. Swoją nagrodę wręczy również dyrektor Tatrzańskiego Parku Narodowego.

Goście festiwalu

Podczas imprezy, oprócz projekcji filmowych, nie zabraknie również innych atrakcji. Czas wypełnią na przykład spotkania z wybitnymi ludźmi gór. Wśród zaproszonych jest między innymi Adam Bielecki, który jako pierwszy w historii wspólnie z Januszem Gołąbem zdobył zimą Gasherbrum I w Karakorum. W sierpniu stanął z kolei na szycie K2, uznawanej za najtrudniejszą górę świata. Miłośnicy gór będą mogli spotkać się również z Bernadette McDonald, autorką książki "Ucieczka na szczyt" o złotych latach polskiego himalaizmu.

Ci, którzy w najbliższych dniach zdecydują się wybrać do stolicy polskich Tatr, na pewno nie będą się nudzić. 8. Spotkania z Filmem Górskim potrwają w Zakopanem do niedzieli. Cały program imprezy można znaleźć tutaj: Cały program imprezy można znaleźć tutaj